Gündem Haberleri

  ABD milyonlarca “çılgın” karıncanın istilası altında

  AP
  03.10.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  ABD’de bir korku filmi gerçek oluyor. Çok büyük sanayi tesislerinin kapatılmasına neden olabilen tüylü, ısırgan karıncalara karşı denetim yapılmaması, istilacı karıncaların nüfusunun ciddi ölçüde artmasına neden oldu.

  On milyonlarca istilacı karınca ABD’nin eyaletlerine yayılırken, uzmanlar bu karıncaları kontrol altına almaya çalışmanın çok büyük paralara mal olabileceği uyarısında bulundu. Pire büyüklüğündeki karıncalara “çılgın” denmesinin nedeni, sıradan karıncaların aksine çok daha hızlı ve hafif olmaları. Onları diğer karıncalardan ayıran bir diğer özellik de, karınlarını daha parlak gösteren tüylere sahip olmaları.

   

  Florida, Texas, Mississippi ve Louisiana eyaletlerine doğru yürüyüşe geçtiği belirtilen çılgın karıncalar, evleri, sanayi tesislerini, yerleşim bölgelerini ve kırsal alanları işgal ediyor. Kargo kutuları, saman balyaları, saksılar, motosikletler ve karavanlarda seyahat eden bu karıncalar, aynı zamanda arı kovanlarını da istila edebiliyor.

   

  Texas A&M Üniversitesi’nde akademisyon olan Roger Gold, çılgın karıncalardan bir tanesinin elektrik akımına kapılması halinde bunu diğer tüm karıncaların kolonilerine saldırı tehdidi olarak kabul ettiğini söyledi.

   

  MİLYONLARCASI GELECEK

  Böcek imha uzmanı Tom Rasberry ise çılgın karıncalar nedeniyle Texas’taki bir boru hattında iki defa kapakçıkları çalıştıran sistemin kısa devre yaptığını belirtti. Çılgın karıncaların Texas’ta yaşayan türünü 2002’de keşfeden kişi olan Rasberry, “Bu çılgınlar milyonlarca dolarlık kimyasal tesislerin bile kapanmasına neden olabilir” dedi.

   

  Rasberry, diğer tüm böceklerin aksine çılgın karıncaların çok büyük bir mücadele gerektirdiğini belirtti ve “Eğer 100 bin tane öldürürseniz, bunu milyonlarcası takip eder” dedi. Şu an ABD’nin güneydoğusuna doğru harekete geçen çılgın karıncalar, Florida’nın 20 bölgesine yayılmış durumda. Texas’ta ise bu rakam 18. Texas, bugüne dek çılgın karıncaları kontrol edebilmek adına iki kimyasal üretmeyi başarmışken, diğer eyaletler hala çözüm yolları arıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı