Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Meşru görmüyoruz

  Hürriyet Haber
  14.04.2016 - 01:21 | Son Güncelleme: 14.04.2016 - 01:23

  SURİYE’de Esad rejimi, dört yıl aradan sonra dün hâkimiyeti altındaki topraklarda 250 vekillik parlamento için ikinci kez genel seçim düzenledi.

  Eşi Esma Esad ile başkent Şam’da oy kullanan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad televizyona yaptığı açıklamada terörizmin Suriye’nin altyapısının büyük bölümünü tahrip edebildiğini ama Suriye’nin sosyal yapısı ve ulusal kimliğini tahrip edemediğini öne sürdü. Öte yandan seçimlere ülke dışından tepkiler geldi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cenevre’deki Suriye görüşmeleriyle aynı tarihte gerçekleştirilen seçimin sonuçlarını “meşru” görmediklerini ifade etti. Toner, “Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye’deki genel seçimin, yönetim kurumlarının işleyişini sağlayacağını savundu. Lavrov, yeni anayasa konusunda uzlaşı sağlanana kadar Suriye’de yasama ve yürütmede boşluk oluşmasına müsaade edilmemesi gerektiğini ifade ederek “Biz seçime sakin yaklaşıyoruz çünkü seçimin Suriye’nin anayasal yönetim kurumlarının işleyişini sağlayacağını düşünüyoruz. Seçim, yasamadaki boşluğun engellenmesi rolünü üstlenecek” diye konuştu. 

  Etiketler: Suriye , ABD , Rusya
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı