ABD Merkez Bankası’nda ‘durgunluk’ alarmı

Hürriyet Haber
21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

ABD Merkez Bankası (FED), Amerikan ekonomisindeki büyümenin hızla yavaşlaması karşısında, durgunluğa sürüklenmemesi için para politikasını değiştirip gevşetmeyi planlıyor.

FED Başkanı Alan Greenspan ile ekibi, Salı günü düzenledikleri toplantıda, para politikasında odağı, yüksek faiz hadleri aracılığıylaenflasyonla mücadeleden, ekonomik durgunluk tehlikesi karşısında alınacak tedbirlere kaydırmayı ele aldı. Greenspan ve ekibinin açıklamasını değerlendiren First Union şirketinin baş ekonomisti David Orr, ‘‘Bu, ekonominin karşı karşıya bulunduğu risklerkarşısında 180 derece dönüşe işaret ediyor’’ dedi. FED, iki yıldır ilk kez, Amerikan ekonomisinde öngörülebilir gelecekte zayıflık yaratabilecek şartlara yol açabilecek riskler dengesini algıladığını açıkladı. FED, daha önce, enflasyonu, şimdiye kadarki en uzun süreli kesintisiz büyümeyi sürdüren ekonomiye yönelik en büyük tehdit olarak görüyordu.

Amerikan ekonomisinin Nisan-Haziran dönemi sonu itibariyle yüzde 5.6 olan geçen 12 aylık büyüme hızı Temmuz-Eylül dönemi sonunda 12 ay itibariyle yüzde 2.4'e düşünce, bazı analistler, ekonominin çok erken ve süratle yavaşladığı endişesine kapıldı. FED'in dün geceki toplantısından sonra Amerikan ekonomisini tehdit eden unsurların uzun listesi şöyle saptandı: Enerji maliyetlerindeki yükselişten dolayı toplam talep ve şirketlerin karlarındaki azalma ve düşüşler, tüketicilerin ekonomiye ve piyasaya güveninin aşınması, şirketlerin ciroları ve satışlarındaki azalmalara dair göstergeler ve mali piyasaların bazı katmanlarındaki gerginlik.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı