Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"ABD maçı hedef değildi"

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, milli takımın ABD karşısında zaman zaman gösterdiği iyi oyunu, Çin karşısında tüm maça yayarak galip geleceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Demirel,  grupta ikinci olmak için Çin ile çok önemli bir maç oynayacaklarını belirterek, “ABD daha önce 6 kez olimpiyat şampiyonu olmuş, oynadığı tüm maçları kazanmış, dünyanın en önde gelen kadın basketbol takımı. Bizim için ABD maçı tam bir hedef değildi” dedi.

Milli takım için hedef karşılaşmanın Çin ve sonrasındaki Hırvatistan maçı olduğunu ifade eden Demirel, “Bu iki maçı kazanarak grup ikincisi olmak istiyoruz. Çin maçında takımımız ABD karşısında zaman zaman gösterdiği iyi basketbolu tüm maça yayarak galip gelecek. Buna çok inanıyoruz. Oyuncularımız ve teknik kadro çok istekliler” diye konuştu.

Demirel, ABD ile bir eleme ya da madalya maçı oynanması halinde, milli basketbolcuların dün akşamkinden daha farklı bir performans sergileyeceklerini kaydetti.

“Hızlı, hareketli ve güçlüler”

Milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu, Çin maçının çok zor geçeceğini belirterek, “Çünkü bizim tarzımızda basketbol oynuyorlar. Çok hızlı, güçlü ve hareketliler. Şimdiye kadar istedikleri basketbolu oynadılar ve kazandılar. Takımıma çok güveniyorum, bu maçı kazanacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

ABD karşısında sabırlı davrandıklarını ve gerektiği zaman dinlendiklerini ifade eden Tuğba, yarınki Çin maçına tam kadro çıkacaklarını söyledi.
“Tek umudumuz bu gruptan 2. sırada çıkıp ABD ile bir daha oynayabilmek” diyen milli basketbolcu, güçlü rakiplerine karşı o zaman farklı bir oyun ortaya koyacaklarını ifade etti.

“Buralarda oynamayı öğrendik artık”

Milli takım oyuncularından Şaziye İvegin de ABD ile İstanbul'da oynadıkları maça göre dün akşamki karşılaşmanın erken koptuğunu söyledi.

Çin'in çok kuvvetli bir takım olduğunu vurgulayan Şaziye, “Buralarda oynamayı öğrendik artık. Çin de çok kuvvetli bir ekip. Kazanmak istiyoruz” dedi.

Potanın Perileri” Çin maçına kilitlendi

A Milli Kadın Basketbol Takımı antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, yarın oynayacakları Çin maçını kazanarak, grubu ikinci sırada bitirmek istediklerini söyledi.

Ceyhun Yıldızoğlu, Çin karşılaşmasının kendileri açısından çok büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Bu maç bizim için dönüm noktası. ABD karşısına Çin maçını düşünerek çıktık. Şu anda tamamen Çin maçına odaklandık. Bu karşılaşmayı grubu ikinci sırada bitirebilme adına önemsiyoruz” diye konuştu.

Çin'in tecrübeli ve madalya sahibi bir takım olduğunu kaydeden Yıldızoğlu, “Onları yenebilmek için her zamanki oyunumuzun üstüne çıkmalıyız. Maça çıktığımızda, çocukların kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum” dedi.

Skorerlere dikkat

Ceyhun Yıldızoğlu, Çin'de forma giyen Miao ve Ma'ya çok dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

'İki oyuncu da çok ciddi skorer. Bu oyuncuların dışında da, Chen de içeride ve dışarıda çok iyi oynuyor. Fizik olarak bizden daha uzunlar. Sahada fiziksel üstünlük kuracaklar ama bu bizi ürkütmüyor. Çünkü biz böyle takımlarla oynayabiliyoruz ama bizi ürküten skorer oyuncuları. Mutlaka şimdiye kadar yaptığımız en önemli savunmayı yapmalıyız. 5 çok iyi oyuncu yakalamışlar. Çıkacağız kora kor, en iyi savunmayı yaparak mücadele edeceğiz. Oyuncuların kişisel performansı da sonuca kesin etki edecek.”

ABD maçı

ABD maçını kaybetmelerini de değinen Yıldızoğlu, çok atletik bir takıma karşı oynadıklarını vurgulayarak, “Atletik yeteneklerini her alanda gösterdiler. Bizden iyi şut atmadılar ama, savunma ve hızlı hücumlarda etkiliydiler. Ayrıca ribaundlarda da sıkıntı yaşadık” şeklinde konuştu.

“ABD maçını kafamızda Çin varken oynadık” diyen Yıldızoğlu, şöyle devam etti:

“ABD maçını sağlam bitirmek bizim için önemliydi. ABD ile bir kez daha madalya için karşılaşma şansı yakalayabilirsek, rotasyonu biraz daha artırabiliriz. Bizim için fark kötü ama oyun içinde gördüğümüz olumlu şeylerin fazlalığı da oyundan keyif almamızı sağladı.”


Bunları da Beğenebilirsiniz