Dünya Haberleri

  ABD: Lübnan'a asker gönderme kararı Türkiye'ye ait

  WASHINGTON (A.A)
  16.08.2006 - 07:15 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Ortadoğu işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, Güney Lübnan'da görev yapacak BM barış gücüne asker gönderme veya göndermeme kararının Türkiye'ye ait olduğunu belirtirken Türk ordusunun yeteneklerini övdü.

  Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Welch, Lübnan'daki barış gücüne Türkiye'nin olası katkısına ABD'nin nasıl baktığının sorulması üzerine, BM'nin Güney Lübnan'da mevcut barış gücü UNIFIL'e yeni unsurların mümkün olan en kısa sürede eklenmesinin planlandığını anlattı.

  Welch, "aralarında Türkiye'nin de bulunduğu sorumlu ülkelerin, bu güce katkı konusunu düşünebileceğine inanıyoruz. Bu, her ülkenin kendi ulusal çıkarlarına ve dış politika ilkelerine göre vereceği bir karar. Bu gibi meselelerde çalışma konusunda Türkiye ile iyi bir tecrübemiz bulunuyor ve Türk ordusunun yeteneklerine büyük güvenimiz var” dedi.
  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Welch, “ancak bu, Türkiye'nin duruma bakarak kendisinin karar vereceği bir konu” diye konuştu.

  Welch, Türkiye'nin nihai tutumunu belirlemesi öncesinde BM Güvenlik Konseyi'nin ikinci bir kararını bekleyeceği yönünde Ankara'dan gelen açıklamanın hatırlatılması üzerine, geçen cuma BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen mevcut kararın, yeni ve geliştirilmiş bir UNIFIL gücü oluşturulması için yetki verdiğini söyledi.

  David Welch, “ikinci bir karar, bir ihtimal olarak duruyor. BM faaliyetlerine ilave bir yetki eklenmesi durumunda buna gerek olur. Ancak mevcut durumda, uluslararası yasalara göre, yeni bir güç oluşturulması için gerekli yasal yetki bulunuyor” dedi."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı