Dünya Haberleri

  ABD’li vekilden Erdoğan’a ‘Hamas' tepkisi

  CNN TÜRK
  23.02.2006 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Hamas heyetinin Ankara ziyaretinin yankıları sürerken, Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyelerinden Tom Lantos, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ziyarete ilişkin sert bir protesto mektubu gönderdi.

  Hamas'ın geçen hafta yaptığı Türkiye ziyaretinin gerek iç gerekse de dış basında yankıları sürerken, Amerikan Kongresi'nden Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'in Ankara'da ağırlanmasına yönelik eleştiriler sürüyor.

   

  Tom Lantos, Başbakan Erdoğan'a yazdığı 21 Şubat tarihli mektupta, Ankara’yı ziyaret eden Hamas lideri Halid Meşal'i, "Abdullah Öcalan'ın Filistin'deki karşılığı" olarak tanımladı.

   

  ABD'li parlamenter mektubunda, "yetkilileriniz Abdullah Öcalan'ın Filistin'deki karşılığı olan adamla samimiyet kurarken, PKK'ya karşı mücadelenizde ahlaki üstünlüğü nasıl kuracaksınız?" ifadesini kullandı.

   

  Temsilciler Meclisi'nin en kıdemli üyesi olan Lantos, ziyaretin Irak Savaşı'ndan sonra zedelenen Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdiğini de savundu.

   

  ABD Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Robert Wexler de, "Ankara, İsrail'i yok etmek isteyen Hamas'a yanlış sinyal verdi" dedi.

   

  Wexler, "Ankara Ortadoğu Dörtlüsü'nün taleplerini kabul etmeden Hamas'la görüşerek, örgüte hak etmediği bir meşruiyet kazandırdığını savundu.

   

  İSRAİL: BİZ ÖCALAN’LA GÖRÜŞSEK SİZ NE DERDİNİZ

   

  Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal ve beraberindeki heyet 16 Şubat'ta Ankara'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş, İsrail yönetimi de ziyarete tepki göstermişti.

   

  Ziyaretle ilgili açıklama yapan İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin, ''ziyaret, iki ülke ilişkilerinde derin yara açacak büyük bir hata. Biz, Abdullah Öcalan ile bir araya gelsek siz ne hissedersiniz?'' demişti.

   

  Gissin'in sözlerini 'talihsiz', açıklamadaki benzetmeleri de 'yersiz ve yanlış' bulduğunu duyuran Dışişleri, konuyla ilgili olarak bir yazılı açıklama yapmıştı. Dışişleri yetkilileri bu konuda rahatsızlığı İsrail makamlarına da iletmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı