Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD’li muhafazakarlar: “Türkiye Musul ve Basra’ya asker göndersin”

  ANKA
  28 Temmuz 2007 - 09:11Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 09:11

  Amerikalı muhafazakarların önde gelen gazetelerinden The Conservative Voice, Türkiye’nin Irak’ın Kuzeyindeki Musul ve Güneyindeki Basra’ya barış gücü askeri göndermesini teklif etti.

  Amerikalı muhafazakarların önde gelen gazetelerinden The Conservative Voice, Türkiye’nin Irak’ın Kuzeyindeki Musul ve Güneyindeki Basra’ya barış gücü askeri göndermesini teklif etti.

  The Conservative Voice gazetesinde Scott Sullivan imzasıyla yayınlanan haberde, “Erdoğan’ın bütün kadınların başörtüsü takmasını istediği, ayrıca Almanya, İran ve ‘PKK destekçisi Kürt lider’ Mesut Barzani’nin arkadaşı olan Abdullah Gül’ü Türk ordusun güçlü muhalefetine rağmen Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği” ifadeleri yer aldı.

  Erdoğan’ın böyle bir ortamda Türk ordusundan ve milliyetçilerden nasıl destek alacağı sorusuna verilecek yanıtın çok basit olduğu da kaydedilen haberde, Türkiye’nin ABD ile görüşerek Amerikan askerlerine destek için Musul’a İngiliz askerlerine destek için de Basra’ya barış gücü askeri göndermesi teklif edildi.  “TÜRKİYE ARAP ÜLKELERİN DE KATILIM İSTEYEBİLİR”  Haberde, Türkiye’nin alternatif olarak Arap ülkelerinden de Türk askeri varlığına destek vermelerini isteyebileceği ifade edildi. Gazete, Türkiye’nin böyle yaparak PKK’ya “Musul’dan uzak dur” İran’a ise “Basra’dan uzak dur” mesajı vereceğini belirtti.

  Türkiye’nin böyle bir adımla, Irak’ın toprak bütünlüğünü güvence altına alacağı değerlendirmesi yapılan haberde, bu sayede PKK’nın Kuzey Irak’ta "Kürdistan", İran’ın da Güney Irak’ta “Şiistan” oluşturma planlarının suya düşeceği ifade edildi.

  Haberde, Türkiye’nin böylece PKK’yı da hem kuzeyden hem güneyden kapana sıkıştıracağı belirtildi. Haberde, bunun Kuzey Irak’a yönelik bir operasyondan daha başarılı olabileceği zira Irak’a yönelik müdahalenin kalıcı sonuç veremeyeceği değerlendirmesi yapıldı.  08:49 28/07/2007

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı