ABD’li kemer sıktı, morgda kalan cenaze yüzde 25 arttı

Hürriyet Haber
18.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Amerikan Ulusal Cenaze Direktörleri Birliği’nin araştırmasına göre, ülkedeki cenaze harcamaları geçen yıla kıyasla azaldı.

Ekonomik krizle boğuşan insanlar, cenaze giderlerinden kaçınırken, morlardaki cenaze sayısı kimse teşhise gitmediği için arttı. Los Angeles eyalet morgundaki krematoryum, yılın ilk yarısında, cenaze hizmetlerini karşılayamayanların teşhise gelmemesi nedeniyle cenaze sayısında yüzde 25 artış olduğunu açıkladı. Gelişme ‘Ekonomik krizin hiç bir şeye, hiçbir kimseye hatta cenazeye bile saygısı kalmadı’ şeklinde değerlendirildi.
Çiçek sayısı da azaldı
Ulusal Cenaze Direktörleri Birliği sözcüsü James Olson, ailelerin kriz yüzünden cenaze masraflarını bile karşılayamayacak hale geldiğini, masrafları kısmanın yoluna aradığını söyledi. Olson, bir gece nöbet tutma geleneğinden de vazgeçildiğini, bütün cenaze işlemlerinin iki gün yerine tek günde bitirilmeye çalışıldığını da belirtti. Cenazesini, morglarda bırakmayanlar da daha ucuz tabut ve mezarlık gibi alternatiflere yöneldi. Klise ve şapel harcamalarını da kontrol altında tutmaya çalışan kişiler, cenaze törenlerindeki çicek sayısını bile azalttı. Cenazeler için kiralanan limuzinlere ilginin de azaldığı belirtiliyor.
Ucuzluktan tabut
ABD’de yeni bir trend ise tabutu, cenazeleri kaldıran şirketlerden almak yerine indirim zinciri Costco’dan uygun fiyata satın almak. Bu ise ABD’de sadece 34 eyalette serbest. Miami’deki Caballero-Rivero Woodlawn cenaze hizmetleri şirketinden Ileana Bazart, “Bizim kendi tabutlarımız var ama insanlar başka yerden alırlarsa onları da kabul ediyoruz” dedi. Geleneksel bir cenaze töreni için bir tabutun fiyatı 20 bin dolara kadar çıkabiliyor. Öte yandan cenaze hizmetleri sağlayan hayır kurumu Funeral Consumers Alliance, çok basit bir tabutun 500 dolara mal edilebileceğini söylüyor.
Yakmada yüzde 50 artış
Geleneksek gömme ritüeli yerine krematoryumlara ilginin artması, krematoryum pazarının gelecek 3 yılda ABD’de yüzde 50 büyüme beklenmesine yol açtı.
ABD’de her yıl ortalama 2.5 milyon insan ölüyor.
Şu anda krematoryumun tercih edilme oranı yüzde 35.
Kuzen Amerika Krematoryumlar Birliği, gelecek 3 yılda yakma işlemlerinin yüzde 50 artmasını bekliyor.

Ucuza mal etmek için ölmeden yakılma törenini ayarladı

CENAZE hizmetleri sağlayan hayır kurumu Funeral Consumers Alliance’ın Başkanı Richard Schellbach, henüz 53 yaşında olmasına rağmen daha ucuza mal etmek için kendi cenazesini şimdiden organize etti. Schellbach, 800 dolara krematoryumda yakılma işlemini ayarladı. Richard Schellbach, 87 yaşında ölen babası için de aynı fiyata benzer bir tören düzenlemiş. Schellbach, kendileri için anlamlı olan yerlere babasının küllerini saçacağını söylüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı