"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

ABD’li kalp uzmanından 5 öneri

AMERİKA’daki Cleveland Clinic’in dünyaca ünlü kardiyoloğu Prof. Dr. Steve Nissen, Hürriyet Ege’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Diyet yapıp sigara içen bir kişinin uyguladığı diyetin vücuda hiç bir zaman yararlı olmadığını belirten Prof. Dr. Nissen, “60 değil de 90 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, aşağıdaki
5 maddeyi uygulamanız gerekiyor” dedi.
1- Sigara içilmemesi.
2- İdeal kilonun sağlanmaya çalışılması.
3- Haftada üç kez 20-30 dakika süren ve kalp hızını orta duzeyde artıracak egzersiz yapılması.
4- Tuz ve doymuş yağ tüketiminin azaltılması.
5- Şimdiye kadar kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi kanıtlanmış tek diyet olan Akdeniz tipi diyetin uygulanması.

Şekere de dikkat

2. Dünya Savaşı’nda eti karneyle alan Amerikan halkının daha sonraki dönemde bu uygulamanın kalkması ve iyileşen ekonomiyle aşırı yağlı et ve yüksek kalorili gıdalar tüketerek 1950’lerin ikinci yarısından itibaren kalp hastalıklarının zirve yaptığını söyleyen Prof. Dr. Steve Nissen, şunları dedi: “Son 50 yılda Amerika’da kalp hastalıklarından ölüm azaldı ve kalp hastalığına yakalanma yaşı da giderek yükseldi. Bunda etkisi olan iki ana nedenin başında Amerikalıları yaşam tarzlarını olumlu şekilde değiştirmeleri (daha çok egzersiz ile bilinçli beslenme) ve gelişen tıbbi bakım kalitesi. Yine de bu olumlu gelişmelere rağmen özellikle çocuklukta başlayan obezite arttı. Bu da şeker hastalığı riskini arttırdı.”
Prof. Dr. Nissen, ayrıca Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayan sigara yasağının somut olumlu etkilerini önümüzdeki 2-3 yıl içinde başta kalp ve damar hastalıklarında olmak üzere birçok hastalığın görülme sıklığındaki azalma ile karşımıza çıkacağını duşündüğünü vurguladı.

Diş hekimleri sağlık turizminde iddialı
İZMİR yeni bir diş sağlık merkezine kavuştu. Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Gülay Vural, Dr. Mehmet Sönmez ve Londra’da irtibat ofisi bulunan CTG Health Care Group firması ile İzmir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni kurdular. Alsancak, Kahramanlar semtinde hizmet veren merkezde 12 doktorun bulunduğunu belirten Doç. Dr. Vural, İzmir için ciddi bir sağlık yatırımı yaptıklarını, amaçlarının yurtdışından hastaları Türkiye’ye getirmek olduğunu söyledi.
“Dünyanın bir çok ülkesi, sağlık turizmi pastasından pay alıyor. Neden bunun büyük bir dilimini Türkiye’ye getirmeyelim, açıkçası bu konuda liderlik yapmaya soyunduk” diyen kurucu Doç. Dr. Gülay Vural, şunları söyledi:
“İşadamlarımız hala yurtdışına tedaviye gidiyor, biz onları burada tutup, dışarıdan da hasta kabul edeceğiz. İzmir, sağlık turizmi için önemli bir kent. İngiltere, İrlanda, ABD, Kanada ve İskoçya gibi ülkelerden hasta getirmenin yanında, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza da burada hizmet vereceğiz. Ülkelerini ve ailelerini ziyaret etsinler hem de chek-uptan geçsinler. Diş hekimliğinin her branşında hizmet veriyoruz.”

Fizik tedavi önemli

ÇESAV (Çevre, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) Karşıyaka Tıp Merkezi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Bilgi Küçükören ve Fizyoterapistler Pınar Ersoy ve Aslıhan Seymen, rehabilitasyon ile tüm ağrılara çözüm üretiyorlar. Fizik tedavi uzmanları rehabilitasyon hakkındaki görüşlerini şöyle bildirdiler: “Hareket sistemi hastalıkları ile ilgili ortopedik ve nöroşirurjik operasyonların çok geliştiği ve uygulandığı günümüzde, operasyon sonrası rehabilitasyon günlük yaşam aktivitelerine dönüşte büyük önem taşımaktadır. Kuralıyla yapılan uygulamalar sayesinde hasta hayatına normal olarak devam etmektedir. Bu yüzden kırık sonrası, protez operasyonu sonrası, bel ve boyun fıtıkları ve diğer ameliyatlar sonrası bir kliniğe başvurulmasını tüm hastalarımıza öneririz.”

X