Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD’li bilim insanları duvarları delen radar geliştirdi

  International Business Times
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.10.2011 - 10:46

  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, duvarları delebilen ve arkalarında ne olduğunu gösteren yeni bir radar teknolojisi geliştirdiklerini açıkladı.

  Lincoln Laboratuarı’nda geliştirilen radar, iki sıra halinde tasarlanan bir anten. Antenin üst sırasında sekiz tane alıcı, alt kısmında ise 13 tane verici bulunuyor. Alıcı, verici ve bilgisayar donanımına sahip olan antenin üzerindeki donanımlar hareket eden bir zemin üzerinde bulunuyor.

   

  Projenin başındaki isim olan Gregory Charvat, geliştirdikleri radarın askeri operasyonlar için çok önemli bir adım olacağını, özellikle şehir içi çatışmalarda çok etkin bir unsur haline geleceğini savundu.

   

  Geliştirilen radar sistemi, ardında ne olduğu merak edilen duvardan en fazla 18 metre uzaklığa kuruluyor. Radarın ilk tanıtımı altı metrelik bir mesafeden yapıldı. Duvarın arkasında olup bitenlere ait gerçek zamanlı fotoğraflar, saniyede 10.8 kare içeren bir video haline dönüştürüldü.

   

  BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLECEK

  Yapılan testlere göre bu yeni radar sistemiyle beton ve kül bloklarından oluşan duvarların arkasındaki iki insanın hareketleri gözlemleniyor. Aynı zamanda bir üçüncü kişinin yaptığı hareketler de takip edilebiliyor.

   

  Araştırmacılar, sistemde kullanılan metodun “çıkarma” olduğunu, elde edilen en son fotoğrafın bir öncekiyle karşılaştırılarak ortaya çıkan değişikliği tespit ettiğini belirtti. Bu sebeple, radar sadece hareketli varlıkları tespit edebiliyor ancak mobilya gibi sabit nesneleri göremiyor. Buna rağmen, hareketsiz bir durumdaki bir kişinin çok ufak hareketleri bir saptanabiliyor.

   

  Ohio State Üniversitesi araştırmacısı Robert Burkholder, “Radar sisteminin dijital işlem gücü ve gelişmiş algoritmaları sayesinde sistemin çok iyi bir çözünürlüğe sahip olduğunu” ifade etti.

   

  Charvat, geliştirdikleri radarların araçların üzerine monte edilebileceğine dikkat çekerek, “Bu sistem şehir içi çatışmalar için geliştirildi… Çok stresli durumlarda duvarın arkasında ne olduğunu bilmek harika olurdu” dedi. Sistem ayrıca acil yardım ekipleri ve diğer hizmetler için de kullanılabilir.

   

  ABD’li bilim insanları duvarları delen radar geliştirdi

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı