Gündem Haberleri

  ABD Küba ve Venezuela için 'özel istihbarat şefi' atadı

  A.A.
  19.08.2006 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Daha önce sadece Kuzey Kore ve İran için özel istihbarat şefi atayan ABD, bu kez Küba ve Venezuela için özel istihbarat şefi atadı.

  Amerikan Ulusal İstihbarat Şefi John Negroponte, bugüne kadar Başkan George Bush tarafından 'şer ekseni' olarak adlandırılan ülkeler için atanan bu istihbarat şeflerinin bir yenisinin Küba ve Venezuela için atanacağını belirttiği açıklamasında, “Bu istihbarat şefleri, istihbarat örgütlerinin stratejik düzeydeki operasyonlarını izlemekten sorumlu olacak” dedi.
  Negroponte, Küba ve Venezuela için atanacak şefin bütün istihbarat servisleri tarafından Küba ve Venezuela hakkında toplanacak istihbarat ve analizleri bir araya getirmek ve stratejileri uygulamaktan sorumlu olacağını belirtti, ancak söz konusu stratejilerin ne olduğuna açıklık getirmedi.
  Negroponte, “Bu çabalar, özellikle Amerikan hükümetinin Küba ve Venezuela'nın Amerikan dış siyaseti hakkındaki tehditlerinin giderek daha da bilincinde olduğu günümüzde gereklidir” dedi.
  Nihai bir yetkili bulunana kadar bu görevi Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'de 32 yıldır çalışan, halen müdür yardımcılığını yürüten ve bir Latin Amerika uzmanı olan J. Patrick Maher'in geçici olarak üstleneceği de ifade edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı