Gündem Haberleri

  ABD konut sektöründe sular durulmuyor

  Reuters
  06.05.2010 - 10:46 | Son Güncelleme:

  ABD’nin en büyük ikinci mortgage şirketi olan ve 2008 krizinde yönetimden mali yardım alan Freddie Mac, ilk çeyrekte 8 milyar dolar zarar ettikten sonra, Washington hükümetinden 10.6 milyar dolarlık ek yardım talep etti.

  Şirketten yapılan açıklamada, ABD’deki konut sektörünün kırılgan yapısını sürdürmesinden dolayı, hükümet yardımlarına ihtiyaç duymaya devam edileceği belirtildi. 

   

  Freddie Mac, 1930’lu yıllardan bu yana en kötü günlerini yaşayan konut sektöründe uzun süredir ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bu sektördeki yatırımlarından büyük zarar eden şirket, bilançosunu düzeltmekte zorlanıyor.

   

  WASHİNGTON DEVREYE GİRMİŞTİ    

   

  Yaptığı zararların şirketin konut sektöründeki varlığını tehlikeye sokmasından endişe eden Washington yönetimi, şirketi, krizin patlak verdiği Eylül 2008’de kamusallaştırmış ve geçen yıla kadar sınırsız finansal destek sağlamıştı. 

   

  Freddie Mac’in CEO’su Charles Haldeman yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Yapmamız gereken çok şey var. Konut piyasasında dengelerin yavaş yavaş yerine oturduğunu görüyoruz. Konut fiyatları iyileşiyor, satışlarda hafif artışlar görülüyor… Ancak son birkaç aydır da dile getirdiğimiz gibi, ABD’de konut piyasası halen kırılgan yapıda. Ülkede işsizlik oranının tarihin en yüksek seviyelerinde olması da sektörü kötü etkiliyor” dedi.

   

  “KONUT FİYATLARI DÜŞECEK”

  Freddie Mac daha önceki açıklamalarında, ABD’de konut fiyatlarının, sektörde “kısa vadede” sürdürebilir bir iyileşme olmadığı sürece, düşmeye devam edeceğini öne sürmüştü.

   

  Şirket aynı zamanda hükümetin yeni konut satın alacaklar için uygulanan vergi indiriminin sonlandırılması, yüksek işsizlik ve faiz oranlarının yükseleceği yönündeki beklentilerin de konut fiyatlarını etkileyeceğini belirtmişti.

   

  Freddie Mac, Obama yönetiminin 2010’da kabul ettiği yeni muhasebe kanunlarının getirdiği değişikliklerin sektör için iyi bir adım olduğunu da belirtti.

   

  Diğer yandan ABD Hazine Bakanlığı 2008’in sonlarından bu yana, Freddie Mac’den 62.3 milyar dolarlık imtiyazlı hisse satın aldı ve bu nedenle yılda 6.2 milyar dolar değerinde temettü ödemek zorunda kaldı.

   

  Freddie Mac gibi hükümet kontrolünde olan diğer bir mortage şirketi Fannie Mae de benzer sorunlar yaşıyor.

   

  Obama yönetimi, bu ayın başında ABD’nin konut sektöründeki finansman sistemini geliştirme sürecini başlattı. Hatta ne yapılması gerektiği konusunda halkın desteğini istedi.

   

  Hazine Bakanı Timothy Geithner ise, sektörde gelecek yılın başlarına kadar büyük çaplı değişikliklerin gerçekleşmesini beklemediğini söyledi.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı