Dünya Haberleri

  ABD: KKTC seçimleri tahmini yapmıyoruz

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 08:35 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Adam Ereli, Kuzey Kıbrıs'ta Aralık ayında yapılacak milletvekili seçimlerinin sonucunu önceden tahmin etmeye çalışmadıklarını söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Ereli, bir soru üzerine, ''Kuzey Kıbrıs seçimlerini önceden yargılamayalım ve sonucunu tahmin etmeye çalışmayalım. Biz bunu yapmıyoruz'' dedi.
    
  Ereli, şu sırada bölgeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston'ın da, KKTC seçimlerinin sonucunu tahmin etmeye çalıştığını belirterek, ''Weston, seçimlerin tam demokratik olması umudunu ifade etti'' diye konuştu.
     
  ''BİRLEŞİK KIBRIS''
     
  Adam Ereli, ''Weston, pek çok Kıbrıslı Türk siyasi lider arasında, (BM Genel Sekreteri Kofi) Annan planına dayalı müzakerelerin bir an önce sonuçlandırılması ve birleşik Kıbrıs'ın 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne girebilmesi için zamanında referandum yapılabilmesine yönelik açık destek olduğunu not etti'' ifadelerini kullandı.
    
  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu arasında Atina'daki görüşmelere ilişkin yorumu sorulan Ereli, bu konuda bir değerlendirmesi olmadığını bildirdi.
    
  Ereli, Yunanlı gazetecilerin, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, daha önceden Atina'yı ziyaret etmesinin ''hem Atina hem de Washington tarafından onaylanmış olmasına rağmen'' neden gerçekleşmediğini sorması üzerine, ''her iki taraftan, böyle bir ziyaretin gerçekleşeceğine dair bir onay yoktu'' yanıtını verdi.

  Powell, ABD Başkanı George W. Bush'un Güneydoğu Asya ziyaretlerine eşlik ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı