Dünya Haberleri

  ABD, KKTC ile doğrudan ticarete hazırlanıyor

  ANKA
  21.02.2006 - 10:50 | Son Güncelleme:

  Washington Times gazetesi, ABD’nin Kıbrıslı Türkler ile doğrudan ticareti başlatmaya hazırlandığını yazdı. ABD’nin Rum Yönetiminin karşı çıktığı adımları atmaya hazırlandığını belirten gazeteye konuşan bir ABD yetkilisi de, "Doğrudan ticareti kolaylaştırmak için doğrudan yardım sağlıyoruz" dedi.

  Washington Times gazetesi, Nicholas Kralev imzalı haberinde ABD’nin Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticarete hazırlandığını yazdı. Gazete, "ABD, 30 yıl önce Türkiye tarafından işgal edilmesinden bu yana ilk kez Kuzey Kıbrıs ile doğrudan ticareti başlatmaya hazırlanıyor" ifadesini kullandı. Gazete, ABD’nin Rum Yönetiminin yavaş yavaş tanıma olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı adımları atmaya hazırlandığını belirtti.

  ABD hükümetinin ve şirketlerinin halen Kıbrıslı Türkler ile potansiyel ihracatçıların uygulamalarının dünya standartlarına yükseltilmesi için ortak çalışmalar yaptıklarını kaydeden gazeteye konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de, ABD’nin Kuzey Kıbrıs’ın izolasyonunun hafifletilmesini adanın yeniden birleştirilmesinin en iyi yolu olarak gördüğünü söyledi.

  DOĞRUDAN TİCARET İÇİN DOĞRUDAN YARDIM

  Yetkili, "Doğrudan ticari kolaylaştırmak için doğrudan yardım sağlıyoruz. Halen Kuzey ile Güney arasındaki ekonomik farkı oldukça büyüktür. Birleştirmek için bu farklılıkları azaltmak lazım" diye konuştu.
  Washington Times, Washington and Londra’nın doğrudan ticarete izin verilmesi çağrısında bulunduklarını ancak Rum Yönetiminin Kuzey’de üretilen malların Güney’deki limanlar üzerinde ihraç edilmesini istediğini anımsattı.

  RUM BÜYÜKELÇİSİ: FİİLİ TANIMA OLACAK

  Bu arada, Washington Times’e konuşan Rum Yönetiminin Washington Büyükelçisi Euripides Evriviadis ise, Kuzey Kıbrıs’taki limanların açılmasının KKTC’yi "fiilen" tanıma anlamına geleceğini savundu.

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında görüşmesi gibi temasların KKTC’nin meşruluğunu arttırdığını öne süren büyükelçi, "ABD, Kıbrıs’a Türkiye ile olan stratejik ilişkileri açısından bakıyor" iddiasında bulundu.

  ABD YETKİLİSİ KKTC YÖNETİMİYLE GÖRÜŞECEK

  Buna karşın, Washington Times, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmeyi planlayan bir ABD yetkilisinin Kıbrıslı Türk yetkilileriyile görüşeceğini söylediğine dikkat çekti. Söz konusu yetkili, gazeteye ABD’nin KKTC’yi tanımadığını ve tanımayacağını belirterek "İki ayrı devlet istemiyoruz. Birleşik bir ada istiyoruz. Yaptığımız hiç bir şey yavaş yavaş tanıma olarak değerlendirilmemelidir" dedi.

  Aynı yetkili, Kıbrıslı Türklerin Annan Planı’nda "ciddi tavizler" verdiklerini, bu nedenle ödüllendirilmesi gerektiğini savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı