Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD KİMLİĞİYLE İSRAİLLİLERİ TAŞIYAN OTOBÜSÜ HAVAYA UÇURDU

  Hürriyet Haber
  19 Temmuz 2012 - 18:44Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 18:44

  Bulgaristan'ın Burgaz şehrinde İsrailli turistleri taşıyan bir yolcu otobüsünü hedef alan intihar saldırganının üzerinden, ABD'de düzenlenmiş sahte sürücü ehliyeti çıktı. Sekiz kişinin hayatını kaybettiği saldırıda ölenler arasında, otobüsün Türk kökenli şoförünün de olduğu açıklandı.

  Burgaz havaalanında gerçekleştirilen saldırıyla ilgili bilgi veren Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, otobüse turist gibi binen canlı bombanın üzerinden sahte sürücü ehliyeti çıktığını söyledi. Tzvetanov, ehliyetin, ABD'nin Michigan eyaletinde düzenlendiğini belirtti.

  Saldırganın kimliğinin belirlenmesi için DNA örneği ve parmak izi alındığını ifade eden Tzvetanov,  uluslararası soruşturmaya Mossad ve FBI'ın da katıldığını söyledi.

  KURBANLAR ARASINDA TÜRK ŞOFÖR DE VAR
  Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nikolov, ölenlerin arasında Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı Mustafa Kösöv'ün bulunduğunu açıkladı. 36 yaşındaki Kösöv'ün saldırıya uğrayan otobüsün şoförü olduğu bildirildi.

  Burgaz hastanesine kaldırılan yaralı turistlerden hamile bir kadının ise doktorların tüm çabalarına rağmen gece saatlerinde hayatını kaybettiği belirtildi.

  PATLAMANIN ARDINDAN ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  İRAN'DAN İSRAİL'E YANIT
  İsrail, saldırının ardından İran'ı suçladı.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, patlamanın Arjantin’de 85 Yahudi’nin ölümüne yol açan bombalı saldırının 18’inci yıldönümünde gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, her iki saldırının da İran tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürdü. İran’ın son aylarda Hindistan, Gürcistan, Tayland, Kenya ve Kıbrıs’ta Yahudilere saldırı girişiminde bulunduğunu hatırlatan Netanyahu kanıt göstermedi ama “bütün oklar İran’ı gösteriyor. Bu İran’ın bir terör saldırısıdır. İsrail İran’ın terörine en sert biçimde karşı koyacaktır ” dedi.

  İran devlet televizyonu, İsrail'in iddialarını "saçma ve sansasyonel" olarak niteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı