Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Karzai ile yeni bir sayfa açmak istiyor

  NYT
  12 Mayıs 2010 - 14:50Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 07:30

  Özellikle yolsuzluğa yönelik vaatlerini yerine getiremeyen Karzai ile geçtiğimiz aylarda ilişkileri oldukça gerilen ABD, Washington'da yapılacak samimi görüşmelerle Afganistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, en son Washington ziyaretini geçtiğimiz yıl Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ile aynı dönemde düzenlemiş ve Beyaz Saray’la Pentagon’un tüm dikkatlerini toplayan Zerdari’nin gölgesinde kalmıştı.

   

  Ancak Karzai'nin yeni ziyaretinde, ABD, bir zamanlar yolsuzluk ve uyuşturucu trafiğinin önüne geçmesi için sert bir tavır takınarak daha dirençli ve alıngan hale getirdiği Karzai’ye farklı bir yaklaşım öngörüyor.

   

  İKİ ÖNEMLİ NOKTA

  ABD eski Başkan adayı senatör John McCain’in dış politika danışmanı Richard Fontaine, Karzai ziyaretiyle ilgili iki noktanın altını çizdi. Bunlardan ilki, bir yıl önceki ziyaretten fazla sonuç alınamaması. İkincisi ise ilk başarısızlığın ardından bir dört yıl daha Afganistan’ın lideri seçilen Karzai ile iyi anlaşılması gerektiği. Çünkü Karzai'nin başka bir alternatif yok.

   

  Obama yönetiminin çok temkinli yaklaşmayı öngördüğü ve Afganistan ilişkilerinde büyük tartışmalara neden olan bir konu bulunuyor: Karzai hükümetine yayıldığı iddia edilen yolsuzluklar.

   

  Yetkililer yolsuzluğun ele alınması gereken önemli bir konu olduğunu belirtirken, bazı adımlar atmış olduğu için Karzai’yi övenler de var. ABD’nin Afganistan büyükelçisi Karl Eikenberry, Karzai’nin Yolsuzlukla Mücadele Birimi’nin yetki alanını genişlettiğini ve Kabil’de büyük yolsuzluk davalarının görüldüğünü belirtti.

   

  Diğer yandan, düzenlenen ziyaretin hassasslığı sebebiyle adını vermek istemeyen bir yetkili, Obama yönetiminin görüşmelerde, eyalet ve mahallelere yapılan para yardımlarının kötüye kullanımı üzerinde odaklanacağını ileri sürdü.

   

  Bu bağlamda, Obama yönetimi Karzai’ye ders vermeye çalışmak yerine başta Afganistan’ın en büyük kentlerinden Kandahar’da olmak üzere, Afgan hükümetiyle beraber hareketle yolsuzluğun kökünü kazımayı amaçlıyor. Ancak bu noktada, Karzai’nin uyuşturucu tacilerleri, isyancılar ve seçim yolsuzluklarıyla bağlantısı olduğundan şüphe duyulan erkek kardeşi bir sorun oluşturabilir.

   

  İKİ KATLI HEDEF

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton öncülüğünde birçok ABD’li bakanın katılacağı görüşmelerin iki amacı var: Birincisi, “stratejik ortaklığın” altını çizmek ve ikincisi, Amerikan toplumuna Afganistan hükümetinin sadece Karzai’den oluşmadığını göstermek.

   

  Bunlar bir yana, dış politika uzmanları iki taraf arasındaki samimiyetin Kabil ve Washington arasında hiçbir sorun bulunmadığı anlamına gelmediği uyarısı yaptı. Liberal düşünce grubu Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Brian Katulis, Obama yönetiminin halen Afganistan’daki son hamlelerinin ne olduğunu belirlemediğini ve Karzai’den net olarak ne istendiğinin belirsiz olduğunu söyledi.

   

  Katulis, ABD’nin Afgan yönetiminden istedikleri ve bugüne dek yapılanlar arasında çok büyük bir boşluk olduğunu ifade etti. Örnek olarak Marjah Operasyonu ardından “kutu içinde hükümet” kurulması düşünülen bölgede çok yavaş kalan sivil faaliyetlerden dolayı bu fikrin hayata geçirilemediğini hatırlattı.

   

  KARZAİ’NİN KORKUSU

  Afganistan’da yürütülen uluslararası operasyonlarla bağlantılı Avrupalı bir diplomat, Karzai’nin kendi geleceğinden endişe duyduğunu ve 2011’de çekileceğini açıklayan ABD’nin ardından kimin tarafından korunacağı endişesini yaşadığını belirtti.

   

  Eğer Karzai ABD’nin geri çekildiği güne kadar istikrar ve güvenlik sağlayamazsa, korunmak için mecbur kalacağı güç Taliban olabilir mi?

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı