ABD istihbaratına göre Ortadoğu'nun yeni lider ülkesi

05 Mart 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 2009 - 16:22

Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda Ortadoğu'da lider ülke olacağı iddiaları son dönemde sürekli gündeme taşınırken, ABD istihbarat raporu, Ortadoğu'nun yeni lider ülkesini açıkladı. ABD'ye göre Ortadoğu'da liderlik rolü Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçiyor.

Ulusal Amerikan İstihbarat Konseyi'nin raporunda, Mısır'ın Arap ülkeleri arasındaki üstün statüsünü kaybetmekte, Orta Doğu bölgesinde liderlik rolünün, pek istekli olmasa da Suudi Arabistan'a geçmekte olduğu belirtildi.

İsrail gazetesi Haaretz'te yayımlanan habere göre, bu görüşe, kendisini, Amerikan istihbaratında orta ve uzun vadeli strateji politikaları oluşturma merkezi olarak tanımlayan istihbarat konseyinin "Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün: Bölgesel Meseleler Politikaları ve ABD'nin Orta Doğu'daki Amaçlarını Destek" adı altında yürütülen çalışmasında yer verildi.

MISIR'IN LİDERLİĞİ

Uzmanlar, Mısır'ın on yıllardır olduğu gibi artık bölgenin tartışmasız lideri olmadığını, liderlik meşalesinin Suudi Arabistan'a geçtiğini bildirdi.

Suudi Arabistan'ın, bu görevi, İran'ın Arap dünyasına teşkil ettiği tehdidin giderek arttığı izlenimleri yüzünden üstlenmek istemediği de belirtildi.

"MÜBAREK YAŞLANDI, ESKİ ENERJİSİ YOK"

Raporda, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in giderek yaşlandığı ve bölgenin idaresinde eskiden olduğu gibi gerekli enerjiyi sarf edemediği görüşü savunuldu.

Mısır hükümetinde, Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek ve istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın, Hüsnü Mübarek'in bölgesel ilişkilerdeki görevini üstlenemediği de ifade edildi.

Raporda, ABD-Mısır ilişkilerinin hala güçlü olduğu, ancak Kahire'deki bazı yetkililerin artık ABD ile ilişkilerin ülkeye yararıyla ilgili şüphelerinin oluştuğu da kaydedildi.

SUUDİ DIŞ POLİTİKASI; FİLİSTİN, HAMAS VE HİZBULLAH KONUSUNDA BAŞARISIZ AMA...

Hükümet kurumu olmasına rağmen, hükümetin dış politika görüşlerinin doğrudan yansıtılmadığının vurgulandığı raporda, Suudi Arabistan'la ilgili olarak da Suudi dış politikasının son yıllarda etkisiz olduğu, Filistinli taraflar; Hamas ve El Fetih'in yanı sıra Lübnan hükümetiyle Hizbullah'ı uzlaştırmada başarısız olduğuna dikkat çekildi.

KRALLIK İRAN'I ZAYIFLATMAK KONUSUNDA İSTEKLİ

Ancak Suudi krallığının İran'ı zayıflatmak istediği ve İran'ın etkisinden kurtulmuş istikrarlı ve birleşik bir Irak görmek istediği vurgulandı.

Suudi Arabistan'ın, İsrail ile krallık arasındaki ilişkiler kurulmasının yolunu açacak bir İsrail-Filistin barış anlaşmasından memnun olacağı da kaydedildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 239 Yorum }
 • Ufuk Doğan 25.2.2009 12:01:15
  Yangelip petrol parası yemekten başka mahareti olmayanların liderliğine kaldıysa Amerika,yangelip batması yakındır.
 • meltem sahbaz 25.2.2009 09:10:38
  şu ABD istihbaratını one minütletirse sn başbakanımız o zaman günlerini görürler biziz ortadoğunun lideri çok fena döver başbakanımız onları dikkat etsinler analarını da alır giderler bu ülkeden valla
 • cevdet bozkurt 25.2.2009 08:33:19
  Bahaneye bakarmısınız...Hüsnü Mübarek'in yaşlanması!<br>Asıl amaç emperyalistlerin "Müslüman Laik ülkelerin"rejimleriyle oynanmasıdır.Diğer bir anlamda emperyalistler her istediklerini "Laik"rejimlere yaptıramadıklarını görerek ortadoğuda yeni staratejiler geliştirme peşinde oldukları açıktır.
 • ilker ertan 25.2.2009 06:50:32
  yani ortadogunun lideri iraktir cunku amerika orda varken baska ulkelr lider olabilirmi bence her sey turkiyenin trabzon limanlari uzerine oynaniyor yada hamasa destek vermedikleri icin arabistan lider oluyor saten prenslerin hepsi ingiliz yada usa sizmasi asil savas hala osmanliyla yani turkiyeyle
 • Biran Yilmaz 25.2.2009 05:46:29
  Turkiye Ortadogu'da degil, Avrupa'da...bizimle ugrasmasalar keske..!
 • Ekrem Tarak 25.2.2009 01:54:58
  Bizde yuttuk yani.
Sayfa Başı
Haberlertatil dönüşümolada ne yenirizmir'de ne yenirmanisa'da ne yenirtatil dönüşü yemek yenilecek yerlerlezzetduraklarıAnnapurna