ABD istihbaratı Alman Der Spiegel dergisini de dinlemiş

Cihan
04 Temmuz 2015 - 00:10Son Güncelleme : 04 Temmuz 2015 - 09:17

ABD istihbaratının 2011 yılında Alman Der Spiegel dergisinin telefonlarını dinlediği ve konu hakkında Alman istihbaratına uyarıda bulunduğu iddia edildi. Der Spiegel dergisi "dinleme" skandalıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Spiegel'in haberine göre CIA başbakanlıkta görev yapan istihbarat koordinatörü Günter Heiss’ı derginin Alman siyasetindeki derin bağlantıları hakkında bilgilendirdi. Heiss, CIA’den aldığı bilgilerle hazırladığı raporda, yardımcısı Hans Josef Vorbeck’in gizli bilgiler hakkında Spiegel dergisi ile konuştuğuna dikkat çekerek yardımcısını suçladı.

Başbakanlığın elinde bulunan gizli bir belgede ise Vorbeck’in Spiegel dergisinde iletişim halinde olduğu çalışanların isimleri geçiyor. Bu bilgilerden sonra şüphe altına giren Hans-Josef Vorbeck’in başbakanlıktaki görevine son verildi. Vorbeck daha sonrasında Alman Dış İstihbaratı BND’nin tarihi geçmişini araştırmak üzere yeni bir göreve getirildi. Vorbeck hakkında ise başbakanlık suç duyurusunda bulunmadı.

Parlamento’nun araştırma komisyonu Vorbeck’in ani görev değişiminin sebebini öğrenmek için başbakanlığa başvurdu. Başbakanlık ise Vorbeck’in görevine son verilmesinin arkasında maddi sıkıntıların yattığını öne sürdü. Başbakanlık ayrıca komisyonu CIA’den elde ettiği bilgiler hakkında bilgilendirmedi. Olay Meclis Araştırma Komisyonu tarafından incelemeye alındı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı