Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD İsrail'in Filistin'e yaptırımına sessiz kaldı

  WASHINGTON (A.A)
  21 Şubat 2006 - 07:40Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 08:22

  ABD, Avrupalı müttefiklerinin aksine, İsrail'in Filistinlilere yaptırım uygulama kararına sessiz kalmayı tercih etti.

  Konuyla ilgili görüşü sorulan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Arap ülkelerine ziyaretlerine başlayan Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice'ın, ABD'den ayrılmadan önce Ortadoğu Dörtlüsü (ABD, Rusya, AB ve BM) temsilcileriyle konuştuğunu belirtmekle yetinirken, Rice da İsrail'in yaptırımlarıyla ilgili bir yorumda bulunmadı.

  Bakanlık sözcülerinden Noel Clay, Rice'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü ve dördünün, Hamas hakimiyetindeki yeni Filistin meclisinin yemin etmesinden sonraki durumu ele aldığını söyledi ve “Filistin halkına desteğe ilişkin meseleleri görüştüler” dedi.
  Clay, “Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcileri, başta İsrail'in insani desteğin devamıyla ilgili bağışçı ülkelerle görüşme niyeti olmak üzere İsrail hükümeti tarafından alınan kararı not etti” dedi.

  ABD, Hamas'ın seçim zaferinden önce Filistin Yönetimi'ne 234 milyon dolarlık bir yardım sözü vermişti, ancak daha önce verdiği 50 milyon doları geri istediği bir dönemde taahhüt edilen bu Amerikan yardımının akıbeti merak konusu oluşturuyor.

  İsrail kabinesinin önceki günkü toplantısından sonra yapılan açıklamada, Hamas ağırlıklı Filistin meclisinin ve gelecekteki Filistin hükümetinin, Ortadoğu Dörtlüsü tarafından onaylanan ve İsrail'ce belirlenen koşulları tümüyle kabul etmedikçe, “Hamas kontrolü altındaki Filistin Yönetimi'nin bir terör yönetimi olacağı” görüşü savunulmuştu.
  İsrail, Mart başından geçerli olmak üzere, Filistin'e gönderilen aylık 50 milyon doları dondurma kararı almıştı. -

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı