Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD İsrail´e koruma malzemesi taşıyor

  Hürriyet Haber
  03 Ocak 2002 - 16:09Son Güncelleme : 03 Ocak 2002 - 16:09

  ABD`nin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yönetimine karşı girişilecek olası bir operasyonla ilgili hazırlıklara başladığı ve bu bağlamda, Ortadoğu`daki Amerikan birlikleri ile İsraillileri korumak amacıyla buülkeye savaş gemileriyle nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı antidot gönderildiği ileri sürüldü.

  İnternetten yayın yapan ``Debka File`` elektronik haber sitesinde yer alan habere göre, söz konusu malzemeyi taşıyan Amerikan 6. filosuna ait bir gemi 2 hafta kadar önce İsrail`in Hayfa limanına ulaştı. Haberde, ``söz konusu malzemenin gönderilmesinin ABD`nin bölgedeki askeri hazırlıkları çerçevesinde yer aldığı ve Washington`unkısa dönemde Saddam`a yönelik olası bir operasyon başlatmasının göstergesi olabileceği`` öne sürüldü.

  Adı geçen malzemenin, Saddam Hüseyin`in, Irak saldırıya uğradığı takdirde, karşı-saldırı başlatması halinde kullanılacağı belirtiliyor.

  ÖNCE IRAK`IN BATISI

  Bu arada İsrail`in Bush yönetiminden, Irak`a yönelik saldırı başlatıldığı takdirde, önce ülkenin batısının vurulmasını istediği belirtildi. İnternette İngilizce olarak yayın yapan ``Haaretz`` gazetesinin haberine göre İsrail, Saddam`ın batı Irak`a yerleştireceğifüzelerin ülkesini vurmasından endişe ediyor.

  Kaynaklar, Saddam Hüseyin`in,Amerika`nın kendisini devirmek üzereolduğu sonucuna vardığı takdirde, İsrail`i füze ve uçaklarla baraj ateşi altına alacağını ifade ediyorlar. Bu saldırılar kapsamında İsrail`i en çok, kimyasal ve biyolojik başlık taşıyan füzelerin İsrail`i vurması endişelendiriyor.

  Bu nedenle, İsrailli ve Pentagon uzmanları arasında geçtiğimiz haftalarda yapılan temaslar sırasında İsraillilerin Amerikalılardan, Saddam`ın füzelerini batı Irak`ta konuşlandırmasını engelleyecek şekilde ilk darbenin batı Irak`a indirilmesini istedikleri belirtildi.İsrail kaynakları, bu talebin ABD tarafından kabul edilmesini beklediklerini de söylediler.

  Öte yandan İsrail istihbarat kaynakları ABD Başkanı George W. Bush`un, Saddam`a karşısaldırı başlatması için 3 koşul bulunduğunu öne sürdüler. Bu koşullar şöyle sıralanıyor

  1-Saddam`ı suçlayacak yeterli unsur ve kanıt bulunması. 
  2-Saddam`ın yerini alacak alternatif bir yönetici bulunması. 
  3-Operasyonu gerçekleştirecek kuvvetlerin bölgeye yığılması. 

  İsrail gazetesi, Washington`un şu sıralarda Saddam`ındevrilmesi halinde Bağdat`ta hangi komutanın duruma hakim olacağını belirlemeye çalıştığını da öne sürdü

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı