Gündem Haberleri

  ABD İran'ın çabalarını görmezden geldi

  Planet
  19.05.2010 - 10:49 | Son Güncelleme:

  İran'a yönelik yeni yaptırımlar öngören bir karar taslağı sunan ABD, Tahran'ın nükleer programı üzerindeki baskıyı hafifletme çabalarını görmezden geldi.

  WASHINGTON POST: ABD ve müttefikleri İran yaptırımları üzerinde anlaştı

  ABD Salı günü Rusya, Çin ve diğer dünya güçleriyle nükleer programından vazgeçmeyen İran’a yönelik yaptırımların genişletilmesini amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi karar taslağı üzerinde anlaşmaya vardı.

   

  ABD ve müttefiklerinin hazırladığı 10 sayfalık karar taslağı, BM Güvenlik Konseyi’nin iki geçici üyesi Türkiye ve Brezilya’nın yaptırımların önüne geçmek için İran’la kendi aralarında yaptıkları anlaşmanın bir gün sonrasında kabul edildi.

   

  Karar taslağı Obama yönetiminin uygulamak istediği “kısıtlayıcı” yaptırımlardan uzak olsa da bu sürecine yeni bir hız kazandırdı. Üzerinde uzlaşılan önlemler arasında, İran Devrim Muhafızları’yla bağlantısı bulunan kişi ve kurumların maddi varlıklarının dondurulması ve büyük silah sistemleri üzerinde ambargo uygulanması bulunuyor.

   

  BBC: ABD İran yaptırımları için bastırıyor

  ABD, İran’a yönelik mevcut yaptırımların genişletilmesini öngören bir karar taslağını Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne iletti. Karar taslağı aylar süren müzakerelerin sonunda ABD, İngiltere, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin tarafından kabul edildi.

   

  Alınan kararlar arasında, İran’ın nükleer programında kullanabileceği nükleer materyali bulundurmasından şüphelenilen deniz taşıtlarına yönelik uluslararası bir denetleme sisteminin oluşturulması var.

   

  AGENCE FRANCE PRESSE: ABD yeni bir yaptırım taslağı sundu

  ABD, kendisine yönelik yaptırımları, nükleer yakıt takası anlaşmasıyla ertelemek isteyen İran’a daha sert ve genişletilmiş yaptırımlar uygulamak için Birleşmiş Milletlere bir karar taslağı sundu.

   

  Karar taslağı İran üzerindeki ambargo kapsamını genişletmenin yanı sıra İran bankacılık sektörüne yeni önlemler uygulamayı öngörüyor. Ayrıca, İran’ın uranyum madenciliği ve balistik füzelerin test edilmesi gibi yurt dışı faaliyetlerinin de önüne geçmeyi amaçlıyor.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pazartesi günü Türkiye, Brezilya ve İran arasında varılan anlaşmaya gönderme yaparak, “Bu karar Tahran’da son birkaç gün içinde gösterilen çabalara verilen ikna edici bir cevaptır” dedi.

   

  ASSOCIATED PRESS: ABD, Rusya ve Çin yaptırımlarda anlaştı

  ABD, uzun süreden beri kazanmaya çalıştığı Rusya ve Çin’in desteğini yanına alarak, İran’a yönelik bir Birleşmiş Milletler (BM) karar taslağı sundu. Taslak Devrim Muhafızları ve ordusunun gücünü azaltmanın yanında, İran’ın ekonomi ve gemi taşımacılığı faaliyetlerine yeni önlemler getirmeyi amaçlıyor.

   

  AP tarafından elde edilen yaptırım karar taslağı, İran’ı “nükleer silah başlığı taşıyan her türlü balistik füze faaliyetinin” yasaklanmasını öngörüyor. Ayrıca İran Devrim Muhafızları’yla bağlantılı nükleer şirketlerin maddi varlıklarının dondurulması, İran’ın uranyum madenciliği yatırımlarının yasaklanması ve çeşitli ağır silahlar alımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

   

  İran’a yakın bağları bulunan Rusya ve Çin, İran’ın Türkiye ve Brezilya ile bir gün önce yaptığı nükleer yakıt takası anlaşmasını görmezlikten gelerek, BM Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri İngiltere, Fransa ve Almanya ile taslağı onayladı.

   

  REUTERS: Dünya güçleri İran taslağı üzerinde anlaştı

  Çin ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu dünya güçleri İran’ın Pazartesi günü Brezilya ve Rusya ile yaptığı nükleer anlaşmaya geri çevirerek yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) karar taslağı üzerinde anlaştı.

   

  ABD Başkanı Hillary Clinton’ın alınan kararı son birkaç günde Tahran’ın faaliyetlerine verilen cevap olarak değerlendirmesi, Washington’un İran’ın kabul ettiği nükleer yakıt takası anlaşması hususunda birçok soru işaretine sahip olduğunu ortaya koydu.

   

  Clinton Rus ve Çin’in işbirliğiyle güçlü bir karar taslağı oluşturduklarını ve Güvenlik Konseyi’ne sunulacak taslağın tüm üyelerden tam destek almasını umduğunu belirtti.

   

  TIMES: Tahran'ın son önerisine açık ret

  ABD, Rusya ve Çin ile, Tahran’ın son önerisini açık bir biçimde reddederek sert yeni bir yaptırım paketi konusunda mutabakata vardı. Tahran’ın az zenginleştirilmiş uranyumun bir kısmını Türkiye’ye göndermeye hazır olduğunu açıklamasından sadece 24 saat sonra ABD, Rusya ve Çin ile bir taslak tasarı konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

   

  GUARDIAN: Türkiye bir diplomatik güç olarak yükseliyor

  Taslak kararı büyük güçlerin diğer ülkelerin müzakere çabalarına diplomatik bir tokat olarak yorumlanabilir. Ancak bu yeni çok kutuplu dünyasında Barack Obama’nın bunu yapabilme lüksü yok. Türkiye, Ortadoğu’da başlıca bir diplomatik güç olarak yükseliyor. Hem Türkiye hem de Brezilya, Güvenlik Konseyi geçici üyeler ve nükleer silahların çoğalmasını önleme anlaşması taraf ülkelerdir. Bu ülkeler birlikte, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın terk ettikleri dürüst arabulucu rolünü üstlenmiş bulunuyorlar.

   

  FINANCIAL TIMES: Var olan ve yükselen güçler arasındaki gerilimin yansıması

  Clinton Türkiye-Brezilya mutabakatına saldırıyor. Hillary Clinton, Salı günü Türkiye ve Brezilya’yı uluslar arası saf olmakla suçladı. Sayın Clinton’ın Türk-Brezilya anlaşmasına yönelik eleştiriler, dünya sahnesinde var olan ve yükselen güçler arasındaki gerilimin bir işareti idi.

   

  TELEGRAPH: Clinton Tahran'a cevap verdi

  Clinton’ın attığı adım, Türkiye ve Brezilya’nın arabuluculuğuyla sağlanan ve İran’a yeni uluslar arası yaptırımlardan kurtarmak için tasarlanmış bir anlaşmaya yanıtıdır. Başlıca bir dış politika konusunda orta boy güçlerinin gerisinde kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Washington, geçen gece öngörülenden birkaç hafta önce taslağı yayımlamak için acele etti.

   

  WALL STREET JOURNAL: ABD'ye meydan okudular

  İkisi ABD’nin dostu olan Brezilya ve Türkiye’nin o kadar büyük bir öncelik taşıyan bir konuda Amerika’nın arzularına o kadar utanmazca meydan okuma istekliliği, ABD’nin, İran’ı durdurma konusunda ciddi olduğunu düşünmediklerini gösteriyor. Amerika’nın liderliğini izlemek için herhangi ekonomik veya diplomatik fedakarlık yapmaya istekli değiller.

   

  LE FIGARO: Tahran anlaşmasına ters etki

  İran, Türkiye ile Brezilya arasında Pazartesi günü imzalanan anlaşma, yaptırımlar perspektifine son vermeyi veya en az yavaşlatmayı amaçlıyordu. Tam ters bir etkisi oldu.

   

  EL PAIS: ABD, Erdoğan ve Lula'nın planını frenledi

  ABD, Erdoğan ve Lula’nın planını frenledi. Hillary Clinton, Tahran’ı cezalandırmak için Rusya ve Çin ile varılan anlaşmayı açıklıyor. BM Güvenlik Konseyi, Türk-Brezilyalı girişiminin ardından harekete geçiyor.

   

  EL MUNDO: Tahran'a ikna edici bir yanıt

  Clinton, Çin ve Rusya ile varılan paktı bir gün önce (Tahran’da) açıklanan anlaşmaya ikna edici bir yanıt olarak niteledi. Ancak Clinton, ‘Türkiye ve Brezilya’nın çözüm bulmayı amaçlayan samimi çabalarını da kabul etti.

   

  HAARETZ: Yaptırım anlaşması İran'a açık bir ret

  Yaptırımlara ilişkin mutabakat, Brezilya ve Türkiye’nin sağladıkları anlaşmaya bir ret gibi. Batılı güçler, Brezilya ve Türkiye’nin teşvik ettiği yakıt takasının İran’a ilişkin kaygıları gidermek için yeterli olmayacağını söylediler.

   

  DEUTSCHE WELLE: Nükleer pokerde Washington hamlesi

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Türkiye ve Brezilya’nın girişimiyle İran’la imzalanan nükleer takas antlaşmasının ardından ABD’den, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin İran’a yeni yaptırımlar konusunda uzlaşmaya vardığı haberi geldi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı