ABD İran’ın 2 milyar dolarlık varlığına el koydu

DHA
27.04.2016 - 16:22 | Son Güncelleme:

ABD İran Merkez Bankası’nın ülkedeki 2 milyar dolarlık mal varlığına tazminat gerekçesiyle el koydu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani olayı ‘hırsızlık’ olarak değerlendirirken, “Hırsız, karşı saldırıdan muaf tutulacağını düşünüyorsa yanılıyor " diye konuştu

İran Cumhurbaşkanı hasan Ruhani, İran merkez bankasının ABD'deki dondurulmuş malvarlığına tazminat gerekçesiyle el koymasını "hırsızlık" olarak değerlendirdi.

İran Avrupa turunda para saçıyorİran Avrupa turunda para saçıyor

Bakanlar Kurulu'nda konuşan Ruhani, ABD Yüksek Mahkemesi'nin çeşitli terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenmesi için İran'ın ABD'deki 2 milyar dolar değerindeki malvarlığına el koymasını, " açık bir hırsızlık ve büyük bir hukuki skandal" diye yorumladı.

Ruhani, " İran halkının malvarlığı yağmalanamaz. Bu apaçık bir hırsızlıktır. Hırsız, karşı saldırıdan muaf tutulacağını düşünüyorsa yanılıyor " diye konuştu.

Suudi Arabistan İranı düşürmek için petrol fiyatlarını dibe çekiyor iddiasıSuudi Arabistan İran'ı düşürmek için petrol fiyatlarını dibe çekiyor iddiası

İran Cumhurbaşkanı, " Dünyanın başka köşesindeki bir mahkeme ya o ülkenin yasama organı başka bir ülkenin malvarlığı konusunda karar alması, uluslararası hukuka aykırı bir haydutluktur" dedi. ABD'yi uyaran Ruhani, "Bu sonuçlarına katlanmadan yutabileceğimiz bir lokma değil" ifadesini kullandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı