ABD, İran'a yaptırımda Çin desteği arıyor

A.A
11.01.2012 - 10:16 | Son Güncelleme:

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, ABD'nin İran'ın petrol sektörüne yaptırım çalışmalarına desteğini almak için İran petrolünün en büyük tüketicisi Çin'i ziyaret ediyor.

Geithner, ziyaretinin ilk gününde Çin Başbakan Yardımcısı Vang Çişan ile biraraya geldi.
 
Vang Çişan, görüşmede ABD ve Çin arasındaki “olumlu çalışma işbirliğine” işaret ederek, “Biz ayrıca, ekonomi, finans, ticari politikalar ve G-20 ile ilgili alanlarda küresel alanda ve karşılıklı önemli işbirliği içindeyiz” diye konuştu.

Geithner ise, “Söylediğiniz gibi, Çin ve ABD birçok önemli çıkarı paylaşıyor ve küresel ekonomik konularda işbirliğimiz artıyor” dedi. Geithner, Pekin ziyareti sırasında yarın Başbakan Ven Ciabao, ayrıca gelecekte Çin'in liderleri olarak görülen Devlet Başkanı Yardımcısı Şi Jinping ve Başbakan Yardımcısı Li Keqiang ile görüşecek.

İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi kararlarını destekleyen, ancak enerji bağlarının zarar görmemesi için çabalayan Pekin yönetimi, BM kararlarının ötesinde adım atmaması gerektiğini belirterek, ABD yönetimi ve Avrupa Birliği (AB) ayrı ayrı yaptırımlar uygulamasını eleştiriyor.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cui Tiankai dün, Çin'in petrol ithalatının “nükleer konuyla hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi. Cui, “Farklı mizaçları olan konuları karıştırmamalıyız. Çin'in yasal endişeleri ve taleplerine saygı gösterilmeli” dedi.

ABD'nin İran petrolüne ambargo koyma çabalarını dikkate alan Çin yönetimi seçeneklerini artırmak istiyor. Çin Başbakanı Ven bu kapsamda, Ortadoğu'nun üç önemli petrol ve doğalgaz tedarikçisi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'ı ziyaret edecek.

Sözleşme koşullarıyla ilgili anlaşmazlık nedeniyle Ocak ve Şubat aylarında İran'dan petrol ithalatını durduran Çin, alternatif petrol tedarikçilerine bakıyor.
Hızlı büyüyen ekonomisi nedeniyle dünyanın en büyük enerji tüketicisi Çin, petrolünün yarısını ithal ediyor.

Enerji piyasası analisti Argus Media'nın verilerine göre, geçen yıl Kasım ayında Çin petrol ithalatının yüzde 11'ini ya da günlük 600 bin varilini İran'dan yaptı.
ABD Hazine Bakanı Geithner, perşembe günü İran petrolünün diğer önemli alıcısı Japonya'ya geçerek, Başbakan Yoshihiko Noda ve Maliye Bakanı Jun Azumi ile biraraya gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama, 31 Aralık'ta İran Merkez Bankası (CBI) ile iş yapan mali kuruluşlara yeni yaptırımlar getirmeyi öngören yasayı imzalamıştı.
AB de İran'dan ithal edilen petrole ambargo konulması konusunda prensipte anlaşmıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı