Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD, İran'a karşı 'yumuşuyor'

  Washington
  12 Mart 2005 - 17:22Son Güncelleme : 12 Mart 2005 - 17:22

  Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’ın atom bombası üretmekten vazgeçmesi halinde, Washington'un, İran'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne başvurusuna yönelik itirazından vazgeçeceğini söyledi.

  ABD yönetimi, İran konusundaki siyasetini büyük ölçüde değiştireceğinin sinyallerini verdi.

   

  Washington, nükleer programından vazgeçirmeye çalıştığı İran'a, ekonomik teşvikler vermeye hazırlanıyor. Rice, İran'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmasını destekleyecekleri gibi, İran'daki ticari uçakların yedek parçalarının, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden İran'a satışına izin verilmesinin de ele alınabileceğini belirtti.

   

  ABD Başkanı George Bush da, İran’ın nükleer programı konusunda Avrupa ile birlikte çalışmaktan memnunluk duyduğunu açıkladı. Bush, “Özgür bir dünya yaratma yolunda İran’ın atom bombası üretmesine izin verilmeyeceğini, İran rejimine açıkça anlatmak için Avrupalı dostlarımızla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

   

  AB’DEN İRAN’A BASKI

   

  Avrupa Birliği'nin üç büyüğü İngiltere, Fransa ve Almanya, İran uranyum zenginleştirmeyi sürdürürse ya da nükleer taahhütleri çiğnerse konunun BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini destekleyeceklerini açıkladı.

   

  Üç ülke, AB dönem başkanı Lüksemburg'a gönderdikleri mektupta, İran'ın tüm uranyum zenginleştirme ve benzeri faaliyetlerini durdurması ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile tam işbirliği yapması halinde konunun çözülebileceğine inanıldığı belirtildi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı