Gündem Haberleri

  ABD: İran'a ilişkin istihbaratımız zayıf

  A.A.
  24.08.2006 - 08:51 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde hazırlanan bir raporda, Amerikan istihbarat kuruluşlarının, İran'ın nükleer programıyla ilgili temel bilgileri elde etme yeteneğinden yoksun olduğu belirtildi.

  Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesince kaleme alınan raporda, İran'ın nükleer silah geliştirme yönünde çalıştığı savunuldu, ancak bu programa ilişkin gerekli bilgilerin ABD istihbaratınca öğrenilemediği kaydedildi.
  Raporda, bu durumun, İran'a ilişkin gerekli politikaların belirlenmesinde problem yarattığı ifade edildi.
  İstihbarat Komitesinin Cumhuriyetçi başkanı Peter Hoekstra, Washington Post gazetesine açıklamasında, ABD'nin Irak savaşı öncesindeki istihbarat zafiyetine işaret ederek, "Yeniden böyle bir durumla karşılaşmak istemiyoruz" dedi.
  İran'ın, BM Güvenlik Konseyinin nükleer programını durdurmasını talep etmesinin ardından verdiği yanıtta nükleer görüşmelerin sürdürülmesini önermiş ve bu istek Washington'da soğuk karşılanmıştı.
  İran'ın yanıtı konusunda Beyaz Saray'dan dün yapılan ilk açıklamada, Tahran'ın tutumunun, BM Güvenlik Konseyinin taleplerini karşılamadığı belirtilmiş, ancak çok sert tepkide bulunulmamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı