Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD: Irak'a saldırı planımız yok

  Hürriyet Haber
  27.12.2001 - 10:12 | Son Güncelleme:

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı yardımcısı Stephen Hadley, Amerikan yönetiminin 11 Eylül'den bu yana Irak konusunda sistematik hiçbir çalışma yapmadığını söyledi.

  ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice`ın yardımcısı Hadley, Amerikan The Washington Post gazetesine açıklamasında, Başkan Bush ve ulusal güvenlik danışmanlarının, sadece terörist Usame bin Ladin`in yakalanmasına odaklandıklarını kaydetti.

  Hadley, Amerikan yönetiminin, Irak hakkında ilkbahar ve yaz başında bazı ``planlama ve düşünme`` egzersizi gerçekleştirdiğini ancak bu faaliyetlerin 11 Eylül terörist saldırılarıyla durduğunu söyledi.

  Hadley, ABD`nin, Bin Ladin`i yakalama çabalarına işaret ederek, ``11 Eylül`den bu yana Irak`a yönelik sistematik hiçbir çalışma yok. Önümüzde yapacak çok iş var`` dedi.

  Aynı haberde Washington Post gazetesi, şu anda Beyaz Saray terörlemücadele şefi olarak görev yapan emekli General Wayne Downing`in, Iraklideri Saddam Hüseyin`i devirmek için 3 yıl önce hazırladığı planın bugün yeniden tartışıldığını da yazdı.

  Washington Post, eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde planın reddedildiğini, ancak 11 Eylül`den bu yana uygulanabilirliğini savunanların seslerinin yükseldiğini kaydetti. ABD Savunma Bakan yardımcısı Paul Wolfowitz ve diğer önemli siyasi atamaların, Afgan modelinin Irak`a da uygulanmasına destek verdiği belirtildi.

  Orijinal Downing planı, 5-6 bin civarında Amerikan askerinin, havadan bombardımanla ``morali bozulmuş`` yarım milyonluk Irak ordusunu alt etmesini ve ABD desteğiyle Irak muhalefetinin isyan başlatmasını öngörüyor. Ancak Washington Post, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon`un son değerlendirmelerine göre, Saddam Hüseyin`i devirmek için gereken unsurların arttığını düşünüyor.

  DIŞİŞLERİ CIA VE ORDU KARŞI

  Gazete, Irak`a harekat düzenlenmesine karşı olanlar arasında ABD Dışişleri Bakanlığı, Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ve Amerikan ordusunun bulunduğuna dikkati çekti. Washington Post, bu kuruluşların,Saddam muhalifi olan Irak Ulusal Kongresi`nin (INC) gücünün fazla abartıldığına inandığını kaydetti.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da, Afgan modelinin Irak`ta işlemeyeceğini söylemişti. Powell, ``iki farklı ülke, iki farklı rejim, iki farklı askeri kapasite. İkisi o kadar farklı ki Afgan modelini alıp Irak`a uygulayamazsınız`` demişti.

  Askeri gözlemciler, Irak ordusunun, Taliban kuvvetlerinin neredeyse 20 katı olduğunu ve Taliban`dan 10 kat fazla tankı bulunduğunu belirtiyorlar. Irak muhalefetinin ise Afganistan`daki Kuzey İttifakı`na göre mücadele için daha yetersiz olduğu düşünülüyor.En endişe verici unsur ise Taliban`ın aksine, Saddam Hüseyin`in kimyasal, biyolojik hatta nükleer silahlara sahip olması olarak gösteriliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı