Gündem Haberleri

  'ABD İngiltere'yi Kaddafi rejimini meşrulaştırmakla suçluyor'

  BBC Türkçe
  21.02.2011 - 15:30 | Son Güncelleme:

  Daily Telegraph gazetesi, Libya'daki gösteriler başkent Trablus'a da uzanırken, Seyfülislam Kaddafi'nin 'kan nehirlerinden' bahsettiğini ve Libya'nın petrol zenginliğini yakacak bir iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunduğunu aktarıyor.

  ABD İngiltereyi Kaddafi rejimini meşrulaştırmakla suçluyor

   

  Gazetenin ilk sayfasındaki haberin başlığı ise "Amerika Birleşik Devletleri Libya 'yanlışı' yüzünden İngiltere'yi eleştiriyor".     

   

  Washington'un eleştirdiği nokta, İngiltere'nin, eski başbakan Tony Blair'in ziyaretiyle 2007'den itibaren Libya'yla yeni ticari anlaşmalar imzalaması.

   

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Londra Büyükelçisi Louis Susman'a göre, Libya'nın diktatörü Muammer Kaddafi'yle ilişkileri düzeltme çabaları sadece Kaddafi'nin dünya sahnesinde 'daha fazla boy göstermesine' hizmet etti.

   

  Daily Telegraph Amerikan hükümetinin bu sözlerle, İngiltere'yi, Kaddafi rejimini meşrulaştırmakla suçladığı görüşünde.

   

  Gazete, Başbakanlıktan yapılan açıklamada "David Cameron'ın artan şiddet ve çok sayıda sivilin ölmesinden derin kaygı duyduğunun belirtildiğini" aktarıyor.

   

  Gazeteye göre İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Kaddafi'nin İngiltere'de eğitim görmüş oğlunu arayarak bu kaygıları iletti.

   

  Ancak Daily Telegraph, tüm bu eleştirilere rağmen Hague ve Adalet Bakanı Kenneth Clarke'ın 2007'de Tony Blair'in başlattığı ziyaret sonrasındaki ticari anlaşmaları savunduklarına dikkat çekiyor.

   

  Clarke, BBC'ye yaptığı açıklamada Libya'ya yatırımlarla bir yanlış yapmadıklarına inandıklarını söylemişti.

   

  Guardian'daki bir diğer haberde de, İngiliz hükümetinin sivillere karşı kullanılan göz yaşartıcı gaz dahil çeşitli teçhizatın Libya'ya satışını onayladığı, geçen yılın ilk 9 ayında Trablus'a 200 milyon sterlin değerinde satış yapıldığı belirtiliyor.

   

   

   
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı