Gündem Haberleri

  ABD, İngiliz yolcuların verilerini 15 yıldır saklıyor

  Telegraph
  26.05.2011 - 11:11 | Son Güncelleme:

  ABD'nin, havayolu şirketlerinden İngiliz yolcuların bilgilerini 15 yıldır aldığı ortaya çıktı.

  ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan bir anlaşma gereğince, ABD’ye yolculuk yapan İngiliz yolcuların hakkındaki bilgilerin 15 yıldır kaydedildiği ortaya çıktı. Bu bilgiler arasında ev adresleri, telefon numaraları, kredi kartı bilgileri bulunuyor.

   

  Milyonlarca yolcu hakkındaki bu bilgilerin, ABD İçişleri Bakanlığı tarafından daha uzun bir süre tutulabilmesi ihtimali söz konusu. Bakanlık ayrıca, havayolu şirketlerinden elde ettikleri bilgileri yolcuların ülkeyi terk etmelerine en az 96 saat kala güncellemelerini istiyor.

   

  ‘TERÖRLE MÜCADELE’ AÇIKLAMASI

  Havayolu şirketleri, ABD’nin mevcut terörist takip listesi ve suç ile göçmen verilerini karşılaştırılması için, yolcu isim kayıtlarını (NPR) yolcular ABD’yi terk etmeden en az 72 saat önce bakanlığa ulaştırmak zorunda.

   

  15 yıllık saklama sınırı, ABD ile AB arasında yapılan taslak bir anlaşmayla teklif edilmişti. AB çerçevesinde, NPR bilgileri beş yıl boyunca saklanıyor.

   

  ABD Senatosu geçen hafta, yolcu bilgilerini paylaşmaktaki isteksizliği konusunda AB’yi kınayan bir metni kabul etti. Senato’nun Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Joe Lieberman, “yolcu bilgilerinin terörle mücadelede önemli bir yer tuttuğunu ve AB’nin bu konudaki çekimserliğini kabul edemeyeceklerini” ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı