Dünya Haberleri

  ABD ile Rusya arasında nükleer krizi

  CİHAN
  24.09.2015 - 01:23 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Almanya’da bulunan 20 nükleer silahı modernize kararı alması, Rusya’nın sert tepkisine neden oldu. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’da stratejik dengenin bozulacağını, Rusya’nın da buna karşılık vereceğini söyledi.

  Peskov, açıklamasında, “ABD’nin Almanya topraklarına yeni nükleer bomba yerleştirme planı Avrupa’daki gerilimi artırıyor. Stratejik dengeleri ihlal ediyor ve Rusya’nın kendi milli güvenliğini sağlaması için karşılık verilmesini zorunlu kılıyor” dedi. ABD’nin girişiminin Avrupa kıtasında mevcut gerilimi artıracağını belirten Kremlin Sözcüsü Peskov, “bu çok ciddi bir adım” uyarısında bulundu. Peskov, Almanya'ya nükleer silah yerleştirilmesinin Avrupa’da istikrar ve güvenliğe katkı sağlamayacağını, taraflar arasında güven ortamını etkileyeceğini kaydetti.

  Alman ZDF kanalı, Washington’ın Rusya’ya karşı Almanya’daki Bundeswehr Fligerhorst Büchel (BFB) askeri üssüne, her biri Hiroşima'ya atılan bombadan dört kat etkili olan B61-12 tipi 20 nükleer başlık yerleştirmeyi planladığını duyurmuştu.

  ABD, Almanya’da bulunan B61 nükleer silahları en yeni modelleri ile modernize edecek. ZDF'nin haberine göre, benzer nükleer füzeler Türkiye’de de bulunuyor.

  Rusya’da askeri bir kaynak ise Interfax’a yaptığı açıklamada, ABD’nin girişimine karşılık Rusya’nın Avrupa içinde yer alan kenti Kaliningrad’a İskender-M nükleer füzelerinin yerleştirilebileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı