ABD ile "pirinç savaşı"

ANKA
08.02.2006 - 13:10 | Son Güncelleme:

Türkiye ile ABD arasındaki "pirinç savaşı" kızıştı. Pirinç ithalatına sınırlamalar uygulayan Türkiye’den istediği yanıt alamayan ABD, Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) başvururak anlaşmazlığı çözüm için bir "panel" oluşturulmasını talep etti. Türkiye ise, DTÖ kapsamında "global bir çözüm" geliştirilmesini istiyor.

ABD’li üreticilerin yoğun baskısı altındaki Bush Yönetimi, tüm girişimlerine karşın pirinç ithalatına sınırlamaları sürdüren Türkiye’yi adım atmayı ikna etmeyince DTÖ’ye başvurdu. Türkiye’nin "adil olmayan sınırlamalar uyguladığı"nı öne süren ABD, sorunun çözümü için DTÖ’den bir "panel" oluşturulmasını talep etti.
Türkiye’nin ABD’den yaptığı pirinç ithalatının son birkaç yılda "dramatik" bir biçimde düştüğünü öne süren Washington, Türkiye’nin DTÖ’nün çeşitli anlaşmalarına aykırı hareket ettiğini savunuyor.

ABD’Lİ ÇİFÇİLER TÜRK PAZARINA GİREMİYOR

Söz konusu başvuruyu değerlendiren ABD Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Rob Portman, ABD’li çifçilere Türkiye’nin pazarına "adil" erişimin sağlanması gerektiğini savunarak, "Amerikan çifçiler, Türkiye’nin adil olmayan sınırlamalardan dolayı Türkiye’nin pirinç pazarına erişimine izin verilmiyor" diye konuştu. Son üç yılda sorunu çözmeye çalıştıklarını kaydeden Portman, son olarak da sorun çözmek için DTÖ bünyesinde danışmalar yapıldığını ancak sonuç alınmadığını söyledi.

ABD’nin en ciddi kaygılarına yanıt verilmediğini için bir DTÖ panelinin kurulmasını talep etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Portman, "Müzakere yoluyla Türkiye ile ABD’li üreticilerin Türk pazarında adil bir biçimde rekabet edebilmelerine olanak sağlayacak bir çözüm bulabileceği umudunu koruyoruz" ifadesini kullandı. 70 nüfuslu Türkiye’nin oluşturduğu büyük pazara göz koyan ABD, geçen Kasım ayında DTÖ kapmasında "danışmalar" yapılmasını talep etmişti.

TÜRKİYE FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Bu arada, lisans sisteminin aracılığıyla pirinç ithalatını sınırlandıran Türkiye ise, ABD’den farklı bir yaklaşım sergiliyor ve DTÖ kapsamında "global bir çözüm" geliştirilmesini istiyor.

ANKARA’DA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Pirinç sorunu, geçen ay Ankara’ya gelen üst düzey bir ABD’li heyet ile ele alındı. ABD Ticaret Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Shaun Donnelly’nin başkanlığındaki heyet ile Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar’ın başkanlık ettiği Türk heyeti arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Görüşmelerde ABD heyeti, pirinç ile ilgili talepleri yinelemesi üzerine Türk tarafı "Bütün ülkeler için hassas tarım ürünleri var. DTÖ kapsamında sanayi ve tarım ürünlerini kapsayan global bir çözüm geliştirilmeli" karşılığını verdi.
Ankara’nın, tarımda pazara giriş gibi hassas bir alanda "yavaş" bir geçiş sürecini istediği ifade ediliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı