Gündem Haberleri

  ABD ile İran masaya oturdu, tarih yazdı

  Hürriyet Planet
  28.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  İran ile ABD arasında 1979 yılındaki İslam Devrimi'nden bu yana ilk kez dün ciddi bir üst düzey görüşme gerçekleştirildi. Taraflar bu görüşmeyi nükleer müzakereler için yeni bir başlangıç olarak nitelendirirken uzun yıllardır devam eden açmazın da sonunun geldiğine dair umutlar tazelendi.

  Birleşmiş Milletler binasında yapılan ve yedi ülkenin temsilcilerinin katıldığı toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Cevad Zarif yan yana oturdu.

  Toplantının ardından iki bakan 20 dakika da baş başa görüştü. 34 yıldır doğrudan görüşmeyen iki ülke için bu tarihi bir adım oldu.

  Toplantıda taraflar Cenevre’de kapsamlı görüşmeler gerçekleştirmeye karar verdi.

  İran’ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani göreve geldikten sonra ülkenin nükleer programı hakkında endişelerin giderilebilmesi için Batı'yla temas girişimleri başlatmıştı. Ruhani, ülkesinin nükleer programı hakkında üç ila altı aylık bir sürede anlaşmaya varılmasını istediğini söylemişti.

  Ruhani dün BM'de yaptığı konuşmada da dünyanın nükleer silahlardan arındırılması çağrısında bulunarak, “Hiçbir ülkenin nükleer silahı olmamalı zira bu yanlış silahlar için doğru eller olamaz” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı