Dünya Haberleri

  ABD ile Irak arasında 'Çuvalcı Paşa' krizi

  İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)
  30.07.2007 - 14:38 | Son Güncelleme:

  IRAK Başbakanı Nuri El Maliki'nin Sünniler'i desteklemekle suçladığı Amerikan Ordusu'nun Irak'taki komutanı, Süleymaniye’de gözaltına aldığı Türk askerlerinin başına çuval geçirttiği için ‘Çuvalcı' olarak General David Petraeus'ın görevden alınmasını istediği bildirildi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, El Maliki ile Amerikalı komutan Petraeus’un ilişkisinin iyi olmadığını kabul etti.

  Radikal Şii lider Mukteda El Sadr'ın partisindeki milletvekillerinin El Maliki’nin Başkan Bush’u uyardığını ve "Petraeus Sünni direnişçileri silahlandırmaya devam ederse, biz de Şii direnişçileri silahlandırırız" uyarısını yaptığını savundu. Irak Başbakanı El Maliki, Amerikalı General Petraeus ve Büyükelçi Crocker haftada en az bir kez bir araya gelerek izlenecek stratejiyi ele aldığı Başbakan Maliki ile Gerneral Petraeus'un arasındaki gerilimin El Kaide ile Sünni direnişçilerle mücadeleden kaynaklandığı belirtildi. Irak Başbakanı Maliki’nin yakın çalışma arkadaşlarından Sami El Askeri, Petraeus’un bu konuda taraflı davrandığını savunurken “Bu taraf tutma, biz Şiiler'i kızdırıyor. Amerikalı generalin görevden alınmasını isteyebiliriz” dedi. Irak’taki şiiler ise, Başbakan Maliki’nin General Petraeus’un mutlaka görevden alınması gerektiğini ABD yönetimine bildirdiğini savundu.

  Gerginliği gidermek için ABD’nin Irak’taki Büyükelçisi Ryan Crocker’in devreye girdiği “Dünyada hiçbir politikacı Nuri El Maliki kadar baskı altında değil” dediği belirtildi. General Petraeus'un Irak’ta bugüne dek 3 bin 600 ABD askerinin öldüğünü hatırlatarak, Iraklı güvenlik güçlerinin çalışmalarını yetersiz bulduğunu açıkça eleştirmekten çekinmediği vurgulandı.

  Petraeus ve Crocker’in, Irak'ın politik geleceğinde önemli rol oynayabileceğini bildiren Alman DW radyosu, Eylül ayında ABD Kongresi'ne Irak’taki son durumla ilgili rapor sunacaklarını hatırlattı. Petraeus ve Crocker kısa süre önce, güvenliğin sağlanması için daha zamana ihtiyaç olduğunu açıklamıştı. Başbakan El Maliki Başbakan Recep Erdoğan’ın kendisine yaptığı davete olumlu yanıt verirken Ağustos ayının ortalarında Ankara’ya giderek güvenlik konularını ele alması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı