Dünya Haberleri

DÜNYA

  'ABD ile ilişkiler krizin eşiğinde'

  Hürriyet Haber
  11 Mayıs 2017 - 13:50Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 14:02

  ABD Başkanı Donald Trump'ın terör örgütü PKK'nın Suriye bağlantısı YPG'ye silah vermesinin ardından konu ile ilgili bir analiz hazırlayan The Economist dergisi, ABD'nin ağır silahlar gönderme kararıyla, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin yeni bir krizle karşı karşıya olduğu yorumu yapıldı.

  BBC Türkçe'nin aktardığı analiz haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın 16 Mayıs'ta yapacağı görüşmenin de gergin geçebileceğini belirtilerek, 'Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye'nin İslamcı muhalif grupları öne çıkarmak isteyebileceğini, ABD'nin ise Suriyeli Kürtlerle ittifakta ısrar edebileceği' ifade ediliyor. ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye yapılanması YPG'yi, Suriye'de DEAŞ'a karşı 'sınanmış, değerli bir ortak' gibi gördüğünü belirten dergi, Türkiye'nin de YPG'yi 'DEAŞ gibi bir terörist örgüt' olarak değerlendirdiğini hatırlatıyor. 

  EN BÜYÜK ZARARI İLİŞKİLER GÖRDÜ

  PKK için 'YPG'nin ana kuruluşu' ifadesini kullanan Economist, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta Şengal, Suriye'de de Karaçok Dağı'na düzenlediği hava harekâtından sonra Rusya ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin gösterdiği tepkiye değiniyor ve ABD ile ilişkilere dair de şu yorumu yapıyor: "Ama en büyük zararı Türkiye'nin ABD ile ilişkileri gördü. Hava saldırılarından kısa bir süre sonra Amerikan askerleri, yeni çatışmalara engel olmak için Kürt savaşçılarla birlikte Türkiye-Suriye sınırında ortak devriyelere başladı, bu da, NATO üyesi iki müttefik arasında soğukluk olduğu endişesini gündeme getirdi.""Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ayrıca, Türkiye'yi DEAŞ'a karşı düzenlenen operasyonlarda uzlaşmacı davranmamak ve Şengal'de konuşlanan Amerikan askerlerini tehlikeye atmakla suçladı.

  Irak'taki komutanlar, hava saldırılarından bir saatten kısa bir süre önce haberdar edildiklerini söylüyor."Economist dergisi, Amerika'nın bölgedeki 'vekillerini' bombaladığı için Türkiye'den şikâyetçi olduğunu, Türkiye'nin ise 'düşmanlarını silahlandırdığı için Amerika'ya öfkelendiğini' yazıyor. Haberde, PKK'nın son birkaç yıldır Türkiye'de çok sayıda saldırı düzenlediği ve güneydoğuda binlerce kişinin mağdur olduğu da belirtiliyor.'

  'Economist'in haberinin devamı şöyle: "Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Amerika'nın YPG'ye verdiği silahların daha önce Türkiye'de PKK tarafından askerlere ve polise karşı kullanıldığına dair çok sayıda kanıt olduğunu söylüyor. Washington'daki yetkililer ise Ankara'daki mevkidaşlarının aksine bu iki örgütü ayrı değerlendiriyor"

  Etiketler: Suriye , YPG , ABD , The Economist
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı