Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD ilaç dairasinden ilginç açıklama

  Hürriyet Haber
  03.10.2008 - 19:13 | Son Güncelleme:

  ABD'li gıda güvenliği yetkilileri, bebek maması dışında, gıdalarda az miktarda kimyasal madde bulunmasının zararlı olmadığını söylediler.

  ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) yapılan açıklamada, az miktarda kimyasal madde bulaşmış bir yiyeceği yemenin, her gün yenilse bile, sağlık konusunda endişe yaratmayacağının gıda güvenliği uzmanlarınca ifade edildiği kaydedildi.

  Açıklamada, bebek mamaları dışında, dünyada gıda güvenliğini sarsan kimyasal maddenin az miktarda bulunmasının birçok yiyeceğin güvenliğini tehlikeye düşürmediği ifade edildi.

  Ancak yetkililer, bu açıklamanın, gıdalara kasıtlı olarak kimyasal madde bulaştırılmasının hoşgörüyle karşılanacağı anlamına gelmediğini bildirdiler.
  Çin'de, kimyasal madde bulaşmış bebek maması ve süt, çocukları hasta etmiş ve öldürmüştü.

  Çin malı bebek maması ve süt ürünleri, şeker, çikolata ve bisküvilerin içinde kimyasal maddenin bulunmasının ardından bu ürünlerin ithalatını askıya alan veya ürünleri pazardan çeken ülkeler şöyle:

  Filipinler, Brunei, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Singapur, Vietnam, Tayvan, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş, Fildişi Kıyısı, Burundi, Gabon, Togo, Benin, Tanzanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Rusya, Kolombiya ve Meksika.

  Güney Kore ve Tayland, Çin malı süt ürünlerinde denetim başlattıklarını, Çin'in müttefiki Myanmar ise önlem olarak Çin'den ithal edilen süt tozunun imha edilmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

  Süt tozu içeren kimi Çin malı ürünlerin ithalatı, Avrupa Komisyonu'nun kararıyla 27 Eylül'den beri yasak. AB ise skandaldan bu yana gümrük denetimini artırdı.
  Kosta Rika yetkilileri, halka Çin malı bisküvi, çikolata ve şeker gibi ürünleri tüketmemeleri çağrısında bulunurlarken, Kanada da Çin'den ithal edilen bu ürünlerin denetimini artırdığını açıkladı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı