Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD ikinci kez füze fırlattı!

  AA
  03 Mayıs 2017 - 12:45Son Güncelleme : 03 Mayıs 2017 - 16:26

  ABD'nin uzun menzilli balistik füze denemesi yaptığı bildirildi. ABD'nin son füze denemesiyle Kuzey Kore'ye güçlü bir mesaj gönderdiği belirtiliyor.

  Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı, California eyaletinde bulunan Vandenberg Hava Üssü'nden "Minuteman 3" kıtalar arası balistik füzenin silahsız olarak fırlatıldığını açıkladı. Açıklamada, füzenin 6 bin 759 kilometre uzaklıktaki hedefine ulaştığı belirtildi.

  Ülkenin nükleer gücünün bir parçası olan bu deneme, ABD'nin silah siteminin savaşa hazırlığı ve hassasiyetini test etmek amacıyla 10 aydır planlanıyordu. ABD'nin menzili 12 bin 874 bin kilometreye ulaşan 450 civarında bu tür balistik füzeye sahip olduğu biliniyor.

   ABD ikinci kez füze fırlattı

  KORE'YE MESAJ MI?

  ABD, 2016 başında ve aynı yılın eylül ayında 4. ve 5. nükleer denemelerini yapan Kuzey Kore'ye gözdağı vermek için bu dönemlerde de B-1 savaş uçaklarını Kore yarımadası üzerinde uçurmuştu.  Kuzey Kore'yi sert şekilde eleştiren ve Çin'in de desteğini alarak Pyongyang'ı nükleer programından vazgeçirmek isteyen ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün yaptığı açıklamada, "doğru şartların olması halinde Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile görüşebileceğini" açıklamış, söz konusu açıklama Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Amerikan B-1 savaş uçaklarının 2004 yılından bu yana Pasifik bölgesinde görev yaptığı belirtiliyor.      

  ABD ikinci kez füze fırlattı

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: ABD , balistik füze , Kuzey Kore
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı