Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Hizbullah parasına el koydu

  BBC Türkçe
  21 Ağustos 2012 - 15:33Son Güncelleme : 21 Ağustos 2012 - 15:35

  ABD, Hizbullah'ın para aklama operasyonunun bir parçası olduğuna inandığı 150 milyon dolara el koydu.

  ABD Hizbullah parasına el koydu

  ABD'li yetkililer Hizbullah'ın para aklama aktivitelerinde kullandığına inanılan Lübnan Kanada Bankası'nın (LCB) 150 milyon dolarına el koyduğunu açıkladı.

  Geçen yıl ABD bankayı Hizbullah'ın uyuşturucu ticareti ve diğer yasadışı işlemlerden kazandığı parayı aklamakla suçlamıştı.

  Söz konusu paranın ABD'den Batı Afrika'ya otomobil ithal etmek için kullanıldığı ve bu araçların daha sonra yasadışı yollardan Lübnan'a sokulduğu düşünülüyor.

  ABD Hizbullah'ı bir terör örgütü olarak kategorize ediyor.

  AFP Haber Ajansı'na konuşan ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi Başkanı Michele Leonhart ''Geçen sene de iddia ettiğimiz gibi Lübnan Kanada Bankası Hizbullah'ın para aklama aktivitelerinde kilit rol oynamıştır'' dedi.

  2011 yılının Aralık ayında ABD'li savcılar 300 milyon dolarlık kara para ile işlem yaptığı iddiasıyla Lübnan Kanada Bankası'na dava açmıştı.

  Hizbullah o dönemde suçlamarı ABD propagandası olarak nitelendirmişti.

  Leonhart ''Biz uluslararası uyuşturucu ağlarını takip ederek Amerikan Banka sisteminin Batı Afrika'dan Lübnan'a para aktarmak için kullanıldığını ortaya çıkardık. Bizler bu organizasyonların finansal altyapılarına saldırıyoruz. Çalışmalarımız sırasında uyuşturucu trafiği ile terör örgütleri arasında sıkı bağlar olduğunu da ortaya çıkardık'' dedi.

  Bir Şii hareketi olan Hizbullah 1997 yılından bu yana ABD tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı