Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD-Hindistan nükleer işbirliği anlaşması yapılacak

  YENİ DELHİ (A.A)
  23 Şubat 2006 - 08:18Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 09:08

  ABD ile Hindistan arasında sivil nükleer işbirliği anlaşması yapılması için görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

  İki ülke yetkilileri, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns ile Hindistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şyam Saran'ın, AB Başkanı George Bush'un gelecek hafta Yeni Delhi'ye yapacağı ziyaret öncesinde, nükleer anlaşmanın ayrıntılarını tamamlamaya çalıştığını açıkladılar.

  Yetkililer, Bush'un Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile görüşmesinden önce anlaşma metninin tamamlanmasını istediklerini söylediler.

  ABD ile Hindistan arasında ortaya çıkan ittifakın önemli bir unsuru olarak nitelenen nükleer işbirliği anlaşmasının, Yeni Delhi'ye 1998 yılında nükleer denemeler yaptığı için yaptırımlar uygulayan Washington'un önemli bir politika değişikliğini işaret ettiğine dikkat çekiliyor. Anlaşma uyarınca, Hindistan'ın sivil ve askeri nükleer programlarını ayırması, sivil nükleer tesislerini uluslararası denetimlere açması karşılığında ABD'nin sivil nükleer teknolojisini paylaşması ve Hindistan'a nükleer yakıt desteği sağlaması öngörülüyor.

  ABD'nin Hindistan'dan sivil ve askeri nükleer programını ayırması talebinin, Yeni Delhi'yi nükleer güce sahip ülke olarak değil sadece sivil nükleer programa sahip bir ülke olarak tanımayı kabul etmesi nedeniyle gerekli olduğu kaydediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı