Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD, Hamas'a verilecek mesajlara bakıyor

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2006 - 01:10Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 02:37

  /images/100/0x0/55ea0ed9f018fbb8f86855ebAMERİKA'nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Hamas'ın beklenmedik Ankara ziyaretinde verilecek mesajlara dikkat çekti. Wilson, şöyle konuştu: "Hamas temasıyla ilgili en önemli şey, verilen mesajdır. Önemli olan uluslararası toplumun üzerinde uzlaşmaya vardığı ve Türkiye'nin de desteğini açıkladığı ve Hamas'ın yerine getirmesi gereken şeylerin yerine gelmesidir. Bunlar terörizmin kınanması, milislerin silahsızlanması, İsrail devletinin tanınması ve daha önceki Filistin yetkililerinin kabul ettiği uluslararası anlaşmalara uyulmasıdır. Demokratik hükümetler böyle çalışır. Türkiye, bu ilkeleri uzun zamandır destekledi ve Başbakan Tayyip Erdoğan bunları Davos'ta açıkladı. Bizim temel endişemiz Hamas'a her görüşmede aynı mesajların verilmesidir."

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi ABD Dışişleri Bakanlığı'na davet edilirken, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson'da Dışişlerine giderek Hamas'ın Ankara'ya gelmesinden duydukları kaygıyı Türk tarafına yüz yüze görüşmeyle ilettikleri öğrenildi.

  AB KIZGIN

  Hamas heyetinin Ankara'ya gelip temaslarda bulunması AB’de de kızgınlığa neden oldu. Ankara'nın ziyaret öncesi AB’ye bilgi vermediği öğrenildi. AB'den gelen tepki üzerine Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün akşam saatlerinde üç gün önce Ankara'ya gelen ve "Şu anki Hamas’la temasa geçmeyin" uyarısında bulunan Almanya Dışileri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir telefon görüşmesi yaptı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı