Gündem Haberleri

  ABD Hamas görüşmesi hakkında Türkiye'den bilgi istiyor

  (a.a.)
  17.02.2006 - 22:20 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Filistin'de seçim kazanan Hamas heyetinin Türkiye'yi ziyareti konusunda henüz Türkiye'den bilgi almadıklarını, görüşmenin ayrıntılarıyla ilgili bilgi almayı beklediklerini söyledi.

  McCormack, düzenlediği günlük basın toplantısında Hamas heyetinin Türkiye'yi ziyaretine ilişkin bir soru üzerine, “Bu konuda vereceğimiz cevap, Rusya'nın Hamas üyeleriyle görüşmesiyle aynı. Bu, devletlerin kendi başlarına yapacakları bir seçimdir. Görüşmeyi seçerlerse, samimiyetle, böyle bir temasın sadece Hamas'a, uluslararası toplumun isteklerini karşılama yönünde açık bir mesaj verilmesi yönünde kullanılmasını kuvvetle cesaretlendiriyoruz ve bunu bekliyoruz” dedi.

  “Türkiye'de bunun olduğuna inanıyor musunuz” sorusu üzerine McCormack, “bu temaslarla ilgili Türklerden henüz bilgi almadık. Elbette ne olduğuyla ilgili bilgi almayı bekliyoruz” diye konuştu.

  Bu arada McCormack, bugün New York Times gazetesinde çıkan bir haberi de doğruladı. Haberde ABD'nin, Filistin yönetiminden, geçen yıl bazı projeler için verdiği 50 milyon doları geri istediği belirtiliyor.

  McCormack, bu paranın 2005 yılında Filistin'e, “o zamanki hükümete” verildiğini ve şimdi başka bir yönetimin bulunduğunu belirtti.

  Paranın büyük bir kısmının halen bankada bulunduğunun tespit edildiğini kaydeden McCormack, ABD'nin yardımının, İsrail'in varlığını tanımayan, terörizmle bağlantısını kesmeyen Hamas'ın liderliğindeki bir Filistin yönetiminde kullanılmasını istemediklerini, bu çerçevede geri verilmesini talep ettiklerini kaydetti.

  McCormack, mevcut Filistin yönetiminin de bu talebi kabul ettiğini ifade etti.

  Rusya'nın Hamas üyelerini ülkesine davet etmesine ilişkin sorulara karşılık veren McCormack, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın, Hamas ile bir görüşme yapılması durumunda, uluslararası toplumun mesajlarını iletme yönünde ABD Dışişleri Bakanlığı'nı temin ettiğini söyledi.

  McCormack, “Bizim anlayışımıza göre bir devlet, Hamas ile temasa geçmeyi seçiyorsa, uluslararası toplumun mesajlarını iletmeli” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı