Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Hakkani’yle görüştü

  Hürriyet Planet
  21 Ekim 2011 - 13:03Son Güncelleme : 21 Ekim 2011 - 17:08

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afganistan’da faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Hakkani örgütüyle bir görüşme yaptıklarını açıkladı.

  Clinton, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da, gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun bir müzakere görüşmesi olmadığını vurguladı.

   

  ABD’li bakan, “Ne kadar istekli ve samimi olduklarını denemek için Taliban’la ve Hakkani örgütüyle bağlantı kurduk. Şimdi Afganistan, Pakistan ve ABD olarak kendi aramızda çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bizi gerçek müzakerelere taşıyacak bir yol arıyoruz” dedi.

   

  PAKİSTANLI BAKANLA İŞBİRLİĞİ MESAJI

  Bu açıklamaların öncesinde, Clinton, Pakistanlı mevkidaşı Hina Rabbani Khar ile bir araya geldi.

   

  Görüşmenin ardından Clinton, Pakistan'a, Afganistan'da eylem gerçekleştiren Taliban mensuplarından kendi topraklarında bulunanlara karşı "önümüzdeki birkaç gün ya da hafta içinde" uygulanacak sert önlemler alınması ve bu güçlerin Kabil hükümetiyle anlaşmaya sevk edilmesi çağrısında bulunduğunu dile getirdi.

   

  Khar ise, Taliban'a karşı daha somut neticeler almak için ABD ile daha sıkı işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

   

  Pakistanlı bakan, İslamabad’ın Taliban'a destek verdiği ve Hakkani'nin "Pakistan'ın Afganistan'daki silahlanmış kolu" olduğu suçlamalarının da asılsız olduğunu belirtti.

   

  POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ Mİ

  Şimdiye dek Pakistan yönetiminin, Taliban ve El-Kaide güçlerini ülkenin kuzeybatısındaki bölgede kendi haline bırakma politikası yürüttüğü göz önüne alındığında, Khar'ın ABD ile işbirliği açıklamasının, bu politikanın değiştiği şeklinde yorumlanması mümkün görünüyor.

   

  Clinton'ın, "Afganistan'da güvenliği ve istikrarı sağlama" turu kapsamında, Pakistan'ın ardından Tacikistan'ı ve Özbekistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı