Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD, güvenli bölgede uçmayacak

  Hürriyet Haber
  05.05.2017 - 11:03 | Son Güncelleme: 05.05.2017 - 16:32

  Rusya, Türkiye ve İran'ın uzlaşmaya vardığı, Suriye'de kurulması planlanan çatışmasızlık bölgelerde, ABD önderliğindeki koalisyona ait uçakların uçuş yapmayacağı açıklandı.

  Kazakistan'ın Astana'da yapılan Suriye barış görüşmelerinde Rusya'nın başmüzakerecisi Alexander Lavrentyev, Rus haber ajanslarında yer alan habere göre Suriye'de kurulacak güvenli bölgelerin ABD ve ABD önderliğindeki koalisyonuçaklarına kapalı olacağını söyledi.  Astana'da yapılan Suriye barış görüşmelerinin dördüncü turunda Rusya, Türkiye ve İran dün Suriye'de çatışmasızlık bölgelerinin kurulması için muhtıra imzalamıştı. Birleşmiş Milletler kararı memnuniyetle karşılarken, ABD'nin karara şüpheyle yaklaştığı belirtiliyor. 

  ÇEKİNCENİN NEDENİ TAHRAN

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ve Rusya'nın çözüm adına gösterdiği çabayı takdir ettiklerini ancak İran'ın 'sözde garantör' ülke olarak süreçte yer almasından endişe duyduklarını söyledi. Nauert, "İran'ın Suriye'deki faaliyetleri şu zamana kadar Suriye'de çatışmaların tırmanmasına neden oldu. Esad rejimine verilen sorgusuz destek, Suriyelilerin acısının artırdı" dedi. Astana'daki çözüm görüşmeleri sırasında varılan mutabakatla ilgili Birleşmiş Milletler'den de bir açıklama geldi.

  Etiketler: ABD , koalisyon , Suriye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı