Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD: Gül’ün Kıbrıs önerisini olumlu buluyoruz

  ANKA
  07 Şubat 2006 - 15:27Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 15:27

  ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Brayza, Türkiye’nin Kıbrıs Eylem Planı’na destek verdi. Brayza, "Gül’ün önerisini fevkalade olumlu buluyoruz. Öneride yeni fikirler var. Bu öneri, mevcut belirsiz ortamdan çıkış için bazı perspektifler sunuyor. Bu inisyatif Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm bulunması istediğini gösteriyor" dedi.

  İki hafta içerisinde Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ı ziyaret edecek olan Matt Brayza, Brüksel’de Türk, Yunan ve Kıbrıslı Rum gazetecileriyle biraraya geldi. ABhaber’e göre, Abdullah Gül’ün Kıbrıs önerisini "çok olumlu" olarak nitelendiren Brayza şunları söyledi: "Gül’ün önerisini fevkalade olumlu buluyoruz. Öneride yeni fikirler var. Bu öneri, mevcut belirsiz ortamdan çıkış için bazı perspektifler sunuyor. Bu inisyatif Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm bulunması istediğini gösteriyor."

  EK PROTOKOLÜN UYGULAMASI GEREKİYOR

  Matt Bryza da, "Türkiye’nin AB’ye karşı Ek Protokol’ü uygulaması ve bu çerçevede havaalanı ve limanlarını Rum uçak ve gemilerine açması gerekiyor" dedi. Buna karşın, Bryza, AB’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı mali yardım ve doğrudan ticaret tüzüklerinin hayata geçmesi ile Kıbrıs sorununa çözüm çabalarının kolaylaştırılacağını söyledi.
  Kıbrıs’taki temasları sırasında iki tarafı dinleyeceğini ifae eden Brayza, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yeni bir girişimi başlatması için Kıbrıs’taki tarafların "yapıcı diyalog" içinde olması gerektiğini belirtti.

  YUNAN HÜKÜMETİ ÇOK OLUMLU

  Matt Brayza, Yunan hükümetinin Kıbrıs sorununa yaklaşımını "çok olumlu" olarak nitelendirerek "Yunanistan- ABD ilişkileri eskiden olmadığı kadar stratejik. Yunanistan Dışişleri Bakanı Moliviyatis’in soruna çözüm bulunması yönünde olumlu yeni fikirleri var" ifadesini de kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı