Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD: Gül en kötü adamla görüştü

  Kasım CİNDEMİR WASHINGTON
  18.02.2006 - 01:27 | Son Güncelleme:

  WASHINGTON’ın gözünde ’çok kötü adam’ olan Hamas lideri Halid Meşal’in, ’Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı’ şapkalarını taşıyan Abdullah Gül ile görüşmesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir yara açtı.

  Hürriyet’e konuşan ABD yetkilileri, öncelikle, Halid Meşal ve HAMAS heyetine Ankara’da verilen mesajların ’iyi’ olduğunu ve ’AB, ABD, BM, Rusya dörtlüsünün’ de aynı temel taleplerde bulunduğunu belirttiler. Aynı yetkililer, "Biz de NATO müttefiki bir ülkeden böyle mesajlar vermesini beklerdik" dediler.

  Aynı yetkililer, "Halid Meşal çok kötü bir adam" diyerek, HAMAS liderinin ’İran ve Suriye’nin kullandığı bir radikal İslamcı ve terörist’ olduğunu ima ettiler. ABD yetkilileri, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Meşal ile görüşmesini anlayamadıklarının altını çizerek, "Düşük düzeyli bir Dışişleri memuru, Meşal ile görüşemez miydi? Hangi sıfatıyla görüşmüş olursa olsun, Abdullah Gül’ün Türkiye’deki konumu açık ve bellidir" diye konuştular. ABD yetkilileri, "HAMAS istenilen tüm adımları atıncaya kadar, bizim böyle bir görüşmenin yapılmasını tercih etmediğimizi Ankara biliyordu. Keşke olmasaydı" dediler. Bu yetkililer, şöyle konuştular:

  "Bize de Ankara’dan telefonlar geliyor ve seçilmiş bazı Kürt kökenli liderler ile temasta bulunmamamız talep ediliyor. Biz de bunlara uymaya çalışıyoruz. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüşmedik. Otelinde, üst düzeyli olmayan bir görevli nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşen ABD Başbakan Yardımcısı değildi."
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı