Dünya Haberleri

  ABD füze kalkanı Türkiye'ye

  Hürriyet Haber
  27.08.2009 - 12:55 | Son Güncelleme:

  Polonya'da yayımlanan Wyborcza gazetesi, Amerikan yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze kalkanı sistemi kurmaktan vazgeçtiğini, bunun yerine Türkiye veya İsrail'i düşündüğünü iddia etti.

  Gazetedeki habere göre, füze kalkanı için lobicilik yapan Riki Ellison, ABD Savunma Bakanlığında görevli Amerikalı generallerden gelen işaretlerin açık olduğunu ve bu işaretlerin, ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze üsleri kurmak yerine başka çözümler aradığını gösterdiğini belirtti.

  Ellison, savunma uzmanlarının geçen haftaki konferansında, Amerikalı generallerin bir kez bile Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile ilgili plan dile getirmediklerinin altını çizdi.

  Wyborcza gazetesi, Obama yönetiminin füze kalkanını savaş gemilerine yerleştirmeyi veya Türkiye ve İsrail'deki üslere ya da Balkanlar'da bir yere kurmayı düşündüğünü yazdı.

  Gazetedeki habere göre, adı açıklanmayan Amerikan Kongresi'nden bir yetkili de, Obama yönetiminin, birkaç haftadır Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya füze kalkanı kurmaktan vazgeçme kararının Kongre'de yarattığı tepkileri ölçtüğünü ifade etti.

  ABD ve Polonya, Polonya'ya füze kalkanı konuşlandırılması çerçevesinde 10 füze önleyici sistem kurulmasını öngören anlaşmayı 2008 yılında imzalamışlardı.

  Rusya, ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze kalkanı kurmasına karşı çıkıyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD ve Rusya'nın füze kalkanı konusunda anlaşmadıkları takdirde, Moskova'nın İskender füzelerini Kaliningrad bölgesine konuşlandıracağı yönünde Temmuz ayında tehditte bulunmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı