Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD: Filistin belgeleri işimizi zorlaştırıyor

  Jerusalem Post
  25 Ocak 2011 - 10:32Son Güncelleme : 25 Ocak 2011 - 12:55

  ABD Dışişleri Bakanlığı, El Cezire tarafından yayımlanan “Filistin Belgelerinin” İsrail-Filistin barışı kurmak için gösterdikleri çabaların önüne geçtiğini belirtti. Buna rağmen, Obama yönetiminin barışa ulaşma hedefinden sapmayacağı ifade edildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

  Bakanlık sözcüsü P.J Crowley, “Bu belgelerinin yayımlanmasının, mevcut durumu bir süreliğine daha da zorlaştıracağı gerçeğini reddetmiyoruz” dedi.
   
  Crowley, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert tarafından gerçekliği sorgulanan belgelerin, ABD orijinli olmadığını, bu yüzden “doğruluklarının kendileri tarafından onaylanamayacağını” söyledi.
   
  Crowley, “Yaşananlar ne yapılması gerektiği konusunda anlayışımızı değiştirmedi. Bir uzlaşmanın mümkün ve gerekli olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.
   
  ABD’li yetkililerin, belgelerin yayımlanmaya başladığı Pazartesi günü Filistinli ve İsrailli yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Crowley, belgelerin “sadece gelecekte önlerinde duran engeli temsil ettiğini” belirtti.
   
  Öte yandan, Americans Peace for Now  (APN) örgütü, “Eğer bu belgeler gerçekse, barış sürecine karamsar bakanları haksız çıkarıyor. İsrail, her zaman olması beklenenden daha ‘gerçek’ bir partner olarak görülüyor. Ancak, belgeler İsrail’in barış için sunulan fırsatlara yeterince odaklanmadığını gösteriyor” dedi.
   
  Örgüt, daha aktif bir müzakere süreci başlatılabilmesi için Obama yönetiminin daha etkin, kararlı bir hamle yapması gerektiğini belirtti.

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı