Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD, Fethullah Gülen'e Yeşil Kart vermedi

  25 Haziran 2008 - 00:16Son Güncelleme : 25 Haziran 2008 - 13:32

  Uzun süredir ABD'de yaşayan ve Türkiye'de "Laik devlet düzenini değiştirmek amacıyla örgüt kurmakla" suçlanan, aldığı beraat kararı Yargıtay tarafından onaylanan Fethullah Gülen'e ABD'den kötü haber. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi, Yeşil Kart başvurusunu reddetti. Göçmenlik Servisi'nin bu kararı şu demek: 1 ay içinde ülkeyi terk et!

  ABD’de oturma, seyahat etme ve çalışma izni sağlayan "Green Card" (Yeşil Kart) için yaptığı başvuru ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS) tarafından reddedilen Fethullah Gülen, kararın düzeltilmesi için açtığı davayı kaybetti. 

  Mahkeme, Gülen’in "olağanüstü yetenekli eğitimci" statüsünde Yeşil Kart alabilmesi için öne sürdüğü argümanları yetersiz buldu. Göçmen bürosunu haklı bulan Pennsylvania Doğu Bölgesi Mahkemesi yargıcı Stewart Dalzell’in kararı sonrası Gülen’in bir ay içinde ABD’yi terketmesi gerekiyor. Ancak yasalarda açıkca belirtilmediği için bu süre kesin değil. Kaçak olarak ülkede kalabileceği bu sürenin de 6 aya kadar uzayabileceği belirtiliyor.

  GÜLEN ÖNEMLİ LİDER 

  Göçmen bürosunun yanı sıra Yurtiçi Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ve FBI Direktörü Robert S. Mueller’den de şikayetçi olduğu davada Fethullah Gülen’i, Klasko, Rulan, Stock & Seltzer avukatlık şirketi savundu. Göçmenlik bürosu ise Eyalet savcısı Patrick L. Meehan ve yardımcısı Mary Catherine Frye tarafından savunuldu. Avukatları, dava dilekçesinde Gülen’in Türkiye’nin en önemli dini lideri, dini hoşgörü savunucusu ve dünyanın sayılı eğitimcilerinden biri olduğunu iddia etti. Gülen için 1992’de Pennsylvania’da "Golden Generation Worship and Retreat Center Inc." tarafından "özel göçmen din görevlisi" statüsünde vize başvurusu yapıldığı ifade edildi.

  DOSYADAKİ MEKTUPLAR 

  2000 sayfadan oluşan dosyada ABD’deki Rumi Forum’un Başkanı Ali Yurtsever’in yardımı ile Türkiye’de ve ABD’de Gülen’e yakın önemli isimlerden referans mektuplarına yer verildi. Yurtsever, mahkeme kararının ardından 17 Haziran 2008’de mahkemeye gönderdiği mektupta, geçen kasım ayında Washington’da Georgetown Üniversitesi’nde Gülen hareketi için bir konferans tertiplediklerini, Gülen ile yakın temasta olduğunu daha fazla bilgi için kendisiyle temasa geçilebileceğini belirtti.

  40 KİTABI VAR

  Mahkemeye sunulan belgelerde Fethullah Gülen’in, Vatikan’da Papa 2. John Paul ile görüştüğü, yüzlerce kitap ve gazete makalesinde kendisi hakkında bilgiler yer aldığı, ayrıca kendi kurduğu hareket hakkında dünyanın sayılı üniversitelerinde konferanslar verildiği, Gülen hareketinin ABD başta olmak üzere dünyada yüzlerce okul açtığı bildirildi. Gülen’in 40 kitap ve yaklaşık 100 makale yazdığı, "Gülen Hareketi"nin de kurucusu olduğu belirtildi.

  FİNANSAL KAYNAKLAR

  Savcılık kayıtlarında ise Gülen’in finansal kaynakları üzerine iddialara yer verildi. Burada Gülen hareketinin projelerinin arkasında Suudi Arabistan, İran, Türk Hükümeti ve hatta CIA’ nın da bulunduğu iddia edildi. Ankara’da yıllık gelirinin yüzde 10 ve yüzde 70 arasındaki payını Gülen hareketine bağışladığını itiraf eden işadamlarının olduğu, bu rakamların kişi başına yılda 20 bin ile 300 bin dolar arasında değiştiği ileri sürüldü. İstanbul’da yaşayan bir işadamının 4-5 milyon doları her yıl Gülen hareketine bağışladığı, Gülen okullarından mezun olan gençlerin de her yıl 2 bin ile 5 bin dolar arası bağış yaptıkları belirtildi.

  Siyasi figür Savcı Gülen için şöyle dedi: "Dini ve siyasi bir figür, akademisyenlere para ödeyerek kendisi ve hareketi için yazı yazdırıp akademik prestij elde etmek istiyor." Gülen’in yazdığı kitaplara da atıfta bulunan savcı, "Gülen’in yazdığı kitapların hiçbiri eğitimle ya da eğitim modelleri ile ilgili değil, tamamı dini çalışmalar. Ayrıca geleneksel laik eğitim ile inançlara karşı hoşgörünün harmanlanmasıyla bir eğitim modeli yaratıldığı şeklindeki ifade de inandırıcı değil" dedi.

  REFERANSLARI YETERLİ OLMADI

  Fethullah Gülen’in Yeşil Kart başvurusu için mahkemeye sunulan destek mektupları arasında ilk sırada CIA’den analiz ve prodüksüyon direktörü olarak emekli olan George Fidas’ın yazdığı mektup yer alıyor. CIA’nın Balkanlar uzmanı Fidas, Washington Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü’nde ders veriyor.

  Yunan asıllı olan Fidas, ayrıca Joint Military Intelligence Council’de görevli. Referans mektubu yazanlardan eski CIA ajanı Graham Fuller, "Rand Corporation"da danışman. Mektup yazanlar arasında eski Başbakan Yıldırım Akbulut, AKP Kahramanmaraş Milletvekili, Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve eski Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, ABD’nin eski Ankara büyükelçisi Morton Abramowitz de var. ABD’nin çeşitli üniversitelerinden teoloji profesörlerinin yanı sıra evanjelik ve katolik papazlarla TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Saraylı da Gülen için mektup yazmışlar.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 277 Yorum }
  • ibrahim kanar 25.6.2008 22:58:03
   ALLAH BUNLARIN SERRINDEN ESIRGESIN CUNKU BEN COCUKLARIMI ISVECDE YARDIMCI OLSUNLAR DIYE GÖNDERDIM BENIM COCUGUMU BANA DUSMAN YAPACAKLARDI COCUKLARIMI BUNLARDAN GERI ALDIM COCUKLARIN ÖYLE BIR SEYTANI SISTEMLE BEYINLERINI YIKIYORLAR KI SEYTANDAN DAHA SEYTANLAR ONUN ICIN ANNELERIN BABALARIN COK UYANIK OLMASI GEREKİR.
  • Mehmet Yakut 25.6.2008 22:55:52
   ABD savcısının Gülen hareketine yapılan ekonomik bağışlar ile ilgili iddiası T.C. nin maliye bakanlığı ve yetkili kurumlarınca incelnmeli ve ortaya çıkarılmalıdır. Yapılan bağışlar yasalmıdır yoksa ortada bir para aklama seneryosumu vardır? Yapılabilirse bu açığa çıkarılmalı.<br>
  • semih öztürk 25.6.2008 22:53:29
   yıllardır dünyanın geri kalmış ülkelerinde hırıstiyanlar misyonerlik çalışması yapıyor ve bunu avrupa ülkerli finansmaını sağlıyor. buna karşı şimdi fetullah gülen hareketi. hıristiyanlara karşı çalışma yapıyor. geri kalmış ülkerdeki halkları uyandırmaya çalışıyor. öğrenci yetiştirerek.
  • ongun sanli 25.6.2008 22:49:47
   neden simdi . . zamanlama hic de iyi niyetli degil . . ABD bizimle oynuyor resmen . . . daha once el ustunde tutuyordu. simdi niye gonderiyor. mesaj ne . .
  • Demir Akdoğan 25.6.2008 21:59:23
   Soru: Bu şahıs, yıllardır ABD'de yaşarken sesini çıkarmayan ABD, hakkında açılan davadan beraat edince neden sınır dışı etme kararı alıyor dersiniz? <br>Bu şahsın elini eteğini öpenlere sesleniyorum, aklınızı başınıza alın ve yukarıdaki sorunun cevabını iyi düşünün.
  • muhterem durmus 25.6.2008 21:49:28
   ABD Sayın Fethullah Gülen Hoca efendiyi Türkiye aleyhine ve kendi politikaları doğrultusunda kullanamaz.
  Sayfa Başı
  Haberlerkanal dkiralık aşkkiralık aşk son bölümKiralık aşk 54. bölüm fragmanıKYKKYK bursKYK kredi