Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD: Erivan’la önkoşulsuz imzalayın

  Kasım CİNDEMİR
  11.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.12.2009 - 00:18

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Phil Gordon, Türkiye ile Ermenistan protokollerinin önkoşulsuz onaylanmasını istediklerini söyledi.

  Obama ile Erdoğan arasındaki görüşmenin heyetlerarası kısmında yer alan Gordon, gazetecilerin sorularına şu yanıtları verdi:

  Türkiye arabuluculuk rolü oynamak istiyor. İran ile bizim sahip olmadığımız bağları ve temasları olduğuna inanıyorlar. İran’a karşı oy kullansalar bu rolü oynayamayacaklarını düşünüyorlar. Biz de dedik ki, bu tür rolü memnunlukla karşılarız. Siz yardımcı olun. İran’ın, uluslararası toplumun mesajını anlaması gerekiyor. Türkiye ile taktik ayrılıklarımız var. Bunu da açıkça Türklere söyledik.

  Afganistan’da muharip Türk askeri talebimiz konusunda Beyaz Saray’daki özel konuşmalara giremem. Türkiye zaten çok önemli rol oynuyor. Türkiye ile Afganistan konusundaki ilişkimiz mükemmeldir.

  Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşmeyi ve 10 Ekim’de imzalanan protokolleri destekliyoruz. Bir bağlantı olarak gördüğümüz için değil, Dağlık Karabağ konusuna aktif bir şekilde angajeyiz. Eğer bu iki ayrı süreç de başarılı olursa tarihsel bir gelişme olur. Protokollerin onaylanması için makul bir takvim olmalı. Her iki hükümetten de protokollerin en kısa sürede onaylanmasını istedik. Önkoşulsuz ve diğer herhangi bir konudan bağımsız olarak. Başkan Obama Başbakan Erdoğan’a bunları anlattı. Biz yardımcı olmaya hazırız. Her iki tarafın da protokolleri imzaladığını görmek istiyoruz.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı