Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Elçisi lobi için gitti

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  ANKARA, Sözde Ermeni Soykırımı tasarısını ABD'deki siyasi mekanizmalarda durdurmak için girişimlerini hızlandırırken, Amerikan büyükelçisi Robert Pearson da Türkiye adına lobi yapmak için Washington'a gitti.

  ABD Başkentine önceki gün sabah sessiz sedasız giden Pearson'ın burada ABD yönetiminin yetkililerinin de desteğini yanına alarak çeşitli görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

  Ankara'dan ayrılmadan önce Türk Dışişleriyle bir dizi görüşme yaparak Türk tarafının mesajlarını Washington'a taşıyan Pearson'ın Temsilciler Meclisi'nde tasarının sonucu netleşene bu ülkede kalacağı öğrenildi. Görevine yeni başlayan Pearson'a Ankara'da ‘Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinin zedelenmesini istemediği' yönünde görüş belirtildiği ve tasarının sonucunun da bunda önemli rol oynayacağının hatırlatıldığı kaydedildi. ABD Büyükelçisi Pearson, Washington'da ‘Stratejik bir ortak’ olarak tanımlanan Türkiye'nin aleyhinde bir kararın ilişkilerin seyrini değiştirebileceği yönünde uyarıda bulunduğu ve bunu Temsilciler Meclisi üyelerine ilettiğine de dikkat çekildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray başta olmak üzere, yönetimin önemli merkezleriyle de bir dizi görüşme yapan Pearson'un, Türkiye ile ‘Al-ver dengesi’nin bozulmaması için ABD'li siyasetçilere Türkiye'de savunma, enerji gibi ihalelerden ABD firmalarının çıkarılmasına kadar gidecek olumsuzlukları da hatırlattığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı