Teknoloji Haberleri

  ABD, ekonomisini sağduyulu robotla düzeltecek

  BBC
  19.09.2012 - 12:33 | Son Güncelleme:

  ABD'de geliştirilen insansı robot Baxter, fabrikada üretim yapabiliyor ve insanların arasında güvenle çalışabiliyor.

  Önümüzdeki ay 22 bin dolardan satışa çıkacak olan Baxter'ın yapımcısı Rethink Robotics, yeni robotun sağduyulu olduğunu ve öğretilmek istenen bir davranış taslağını yaklaşık 30 dakikada kavrayabildiğini açıkladı. Üstelik bu görevleri Baxter'e yaptırabilmek için robotlar hakkında uzman olmanıza gerek de yok.

  Rethink Robotics'in kurucusu Rodney Brooks, Baxter hakkında yaptığı açıklamada bu robotun üretimde yeni bir konsept yaratacağından ümitli olduğunu söyledi.

  Robot üreticilerinin süper insan hızında ve hassasliğinda robot tasarlamadı oldukça başarılı olduklarını belirten Brooks, bu robotların çevrelerini algılayabildiklerini ve adapte olabildiklerini söyledi.

  Uluslararası Robotculuk Fedarasyonu'na göre, yeryüzünde çalışan robot sayısı 1.1 milyon. Bir başka deyişle, şuan dünyadaki üretimin yüzde 80'ini robotlar karşılıyor.

  Donatıldıği sensörler ve diğer yazılımlar ona çevresini görme ve anlayabilme özelliği verse de, Baxter'in en önemli özelliği çevresiyle adapte olabilmesi ve sağduyusunun olması. Örnegin bir ürünü düşürürse, yeni bir tane alarak işi bitirmesi gerektiğini "biliyor."

  Baxter'ın ABD'deki üretim sürecinde yaygınlaşarak şirketlerin ucuz is gücü imkanı olan ülkelere yönelmesini engellemesini, bu sayede ekonomiyi kurtaracak hayatı bir öneme sahip olması umuluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı