ABD ekonomisinde rekor yavaşlama

Hürriyet Haber
22 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Aralık 2000 - 00:01

ABD ekonomisinin büyüme hızının Temmuz-Eylül arasındaki yılın 3'üncü 3 aylık döneminde beklenenin üzerinde düşüş gösterdiği bildirildi. Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamada, son ekonomik verilerin ışığında, yılın 3. çeyreği için daha önce yüzde 2.4 olan büyüme tahmininin yüzde 2.2 olarak revize edildiği bildirildi. Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.6 olarak gerçekleşen büyüme hızının yarısından bile az olan bu oran son dört yılın en düşük büyüme hızını oluşturuyor.

Uzmanlar, büyüme hızındaki düşüşün ABD ekonomisinin son 10 yılda yaşadığı rekor genişleme döneminin ‘‘kesinlikle son bulduğuna işaret ettiğini’’ belirtiyorlar.

Büyüme hızındaki düşüş, görevi devredecek Demokrat Partılı Başkan Bill Clinton ile yerini alacak Cumhuriyetçi George Bush arasında siyasal bir tartışma yaratmış bulunuyor. Clinton, ekonominin yalnızca gerekli bir yavaşlama yaşadığını, birçok iktisatçının ılımlı ve sürdürülebilir bir büyümenin hala olanaklı olduğuna inandığını söylerken, Bush ve yardımcısı Dick Cheney, açıkça,ABD ekonomisinin bir durgunluğa girme riski taşıdığını savunuyorlar. Bush ve Cheney, ekonomik durgunluk riskini seçim vaatlerinde yer alan, bütçe fazlasından sağlanan milyarlarca doları vergi indirimi için değerlendirme planlarına destek sağlamak için kullanıyor. Demokratlar ise bütçe fazlasından sağlanan milyarların kamu borçlarının azaltılmasında kullanılmasını istiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı